ZAANDAM

MAVİ VE YEŞİLİN EN GÜZEL UYUMU; ZAANDAM KASABASI
Bu kez Amsterdam'ın merkezinde kalmak yerine, hemen yakınında trenle merkeze on iki- on beş dakika mesafedeki Zaandam kasabasında konaklama yapıp, huzura akraba olduğumuz sabahlara uyanmak istedik.
Hayatta gerçekten hiç bir şey tesadüf değil.
Inntel Hotels Amsterdam Zaandam'ı sırf yıllar önce bir dergide görüp, lego görüntüsüne bayıldığım için yazmıştım not defterime, her gelişimizde niyetlendiysek de, otel hep doluydu.
Ve işte bu kez hazır Amsterdam'ın merkezinde konaklamalar çok pahalıyken, doğru zamanda ve hep hayal ettiğim yerdeydim.
Zaandam kasabasında ne var derseniz, ruhunuza tıpkı bu üst üste lego görünümündeki otel binası gibi huzur ve dinginlik eklemesi yapmanıza imkan tanıyan bir kaç yel değirmeni var. Ama bence sadece bu otel için bile bu kasabada kalmaya değer. Çünkü kasabanın inanılmaz güzel bir huzuru var, upuzun bir alışveriş caddesi ve bu caddede yer alan dükkanların yer aldığı mavi, yeşil maket gibi minicik yapılar var. Siz ortadan geçen kanalın üzerine yansıyan maket binaların içerisindeki alışveriş dükkanlarına bakarken, hem şehir, hem kasaba havası soluyabileceğiniz bir imkan tanıyor size Zaandam...
Kanal kenarında, sakin yürüyüşler yapmak, kendinizi dinlemek, Amsterdam'ın hareketli şehir hayatından sıyrılıp, çok yakında molalar vermek ve en önemlisi ekonomik konaklama yapmak için burada konaklayabilirsiniz. Eğer bu oteli sırf mimarisi için görmek ama yine Amsterdam'ın şehir merkezinde değil de, bu kasabada konaklamak istiyorsanız o zaman kasabadaki başka bir oteli önereyim size; Best Western Zaan Inn. Gideceğiniz tarih aralıklarını girerek ve gün sayısı belirleyip, konaklama için bütçeleri booking.com'dan bakarak, fikir edinebilirsiniz.

Ben bir seyahat rotası içerisinde, birden fazla seyahat geçirmeyi ve alternatif rotalar planlamayı çok sevenlerdenim.
Eğer sizde böyleyseniz, Amsterdam özellikle yakın kasabaları ile farklı yolları önünüze katmak için harika bir destinasyon. Amsterdam'a yakın gezilip, görülebilecek diğer kasabaların detaylı yazıları için Hollanda başlığı altındaki yazılara tıklayarak daha çok fikir edinebilirsiniz. Bu gelişimizde hem konaklama yapıp, hem gezmekten keyif aldığımız;

Zaandam 17. ve 18 yy.'lardan günümüze uzanan ve hala çalışan eski yel değirmenleri, büyüsüne kapılıp gideceğiniz tarihi renkli evleri, zihninizde tüm düşüncelerin pike yapıp, bir anda unutulmasına imkan sağlayan bisiklet yolları ile tam bir saklı cennet.
Zaandam benim için nefeslenmelerin kasabası. Yürürken, telaşa kapılmadan terlemeden, yetişme derdine düşmeden huzurdan bir hatta bir kaç dal birden aldığınız bir kasaba.

Daha önce Amsterdam'ın çok farklı kasabalarını gezmiştim, Zaandam onlardan daha ufak ama çok fazla dinginlik vaad ediyor. Keşfetme hevesinizin tavan yaptığı kasabaya .. geliniyor. Meşhur Zaan nehri'nin kıyısında bulunan minik kasabada, tarih meraklılarının büyüleneceği detaylarla dolu 17.yy'dan kalma iki kilise var; Oostzijder ve Westzijder kiliseleri.
Hollanda`nın Altın Çağı`nda Zaandam`da binlerce rüzgar değirmeni varmış, zamanla ticari önemini yitiren kasaba şimdilerde özellikle bahsettiğim lego biçimindeki otel nedeniyle, şehir merkezine yakın ve biraz da dinginlik arayan turistlerin ilgi odağı olmuş. Alışveriş, huzurlu yürüyüş ve doğa ile bütünleşmek kulağınıza hoş geliyorsa, burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

En çok sorduğunuz soruları sona bıraktım;

Zaandam'da konaklamak daha mı ucuz?
Amsterdam'a gidip gelmek zor olmuyor mu?

Zaandam, Amsterdam'ın şehir merkezine göre daha uygun fiyatlı konaklayabileceğiniz bir kasaba. Trenle ulaşım oldukça kolay, 20-25 dakikada bir Amsterdam Central Station'a giden trenler var, süre olarak 12-15 dakika arasında şehrin merkezine ulaşım sağlıyorsunuz. Buraya kadar her şey güzel ancak ekonomik konaklama yapayım derken bir şeyi unutmamalısınız;
İki kişi gidiş-dönüş bileti 8 Euro. Bunu bugünün kuru ile çarptığınızda hatrı sayılır bir ulaşım ücretine karşılık geliyor. Bu yüzden günde en az iki kere (bir gidiş - bir de dönüş) gideceğinizi düşünürseniz, ya sırf günü birlik bir kaç saat geçirmek için bu kasabayı ziyaret edip, dönün ya da konaklamalı bir opsiyon düşünün. Elçiye zeval olmaz diyerek, olumlu ve olumsuz yönlerini paylaşmak istedim, son karar siz gezginlerin.


Eveeet seyahatimizin en heyecanlı rotası olan ve dünyada ölmeden önce görülecek köyler listesine giren Hobbit Köyü Giethoorn yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

4 Comments
 • Canan Türkmen

  Reply

  Yine ne güzel anlatmışsın, teşekkürler ??

  • özlemköksal

   Rica ederim, her şey paylaştıkça anlamlı.

 • pınar

  Reply

  Amsterdama tek yön tek kişi tren ücreti 2 euro oluyorsa eğer Avrupa için normal şehir içi ulaşım ücreti aslında. Tabii 5 ile çarpınca bizim için normal olmuyor orası ayrı:)
  Keyifli anlatımınız için teşekkürler

  • özlemköksal

   Ben teşekkür ederim.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!