Yurtdışında Araç Kiralama İşlemini Nasıl Yapıyorum?

Dı dı dı dımmm... En çok bana gelen mail ya da Instagram Direct mesajlarında sorulan sorular aşağıdaki gibi;

·       Aracı nereden kiraladınız?

·       Bütçesi nedir?

·       Bulunduğunuz ülkeye gitmeden mi ayarladınız? Yoksa oradan mı?

·       Önce ayarlamak ya da sonra ayarlamanın avantajı ya da dezavantajı var mı?

·       Yurtdışında araba kullanmak için ne gerekir?

·       Yol, yön bulma konusunda zorluk yaşadınız mı?

·       Aracı kiraladığınız ülke ya da şehir ne ise, teslim ediş noktanız orası olmak zorunda mı?

Şimdi tüm bunlara içtenlikle, sanki karşı koltuğunuzda oturuyormuşum da, siz kahvenin yanında bana kek hazırlarken cevap veriyor gibi olacağım. O denli açık, o denli sizin evin bir ferdi gibi. Her gezginin aklından geçen soruların, duymak isteyeceğiniz cinsten cevapları gibi...

 

Araç kiralarken yararlandığım, kalemi, kağıdı elime alıp liste yaptığım siteler şunlar;

·       Avis, Budget, Europcar (Bu şirketler dünya çapında hizmet veren, global şirketler oldukları için, hangi ülkeye gideceksek, bu şirketlerin o ülkelerdeki web adreslerine bakmanız faydalı olacaktır. Çünkü hem o ülkenin para birimi, hem de varış ve teslim noktalarınızın net olması açısından bu daha sağlıklı olur. O sebeple link koymayarak, yalnızca şirket isimlerini paylaştım.)

·       Bütçe konusu çok ucu açık bir konu. Bu soruyu cevaplarken hep bir tutuk kalıyorum. Çünkü herkesin her seyahatte kiralayacağı aracın konforu, o aracın markası, kiraladığı ülkenin para birimi, aracı kullanacağı gün sayısı değişkenlik gösteriyor. Bu yüzden ortalama bir bütçe vermek, döviz kurlarının değişkenliğini baz aldığımızda da pek mümkün değil. Sadece ekonomik bir kiralama isteyenler için şunu söyleyebilirim; Aklınızdaki arabayı, yukarıda verdiğim tüm sitelerin gideceğiniz ülkedeki sitelerinden inceleyin, zaman zaman her şirket, kendi kampanyasını yaptığı için aynı araba, aynı gün sayısına vurduğunuzda, her şey aynı olsa bile diğerinde daha ucuz olabiliyor.

·       Aracınızı, seyahatinizden iki ya da üç ay öncesinde kiralarsanız, fiyat dengesi açısından her zaman avantajlı olursunuz. Bir de genelde resmi tatilleri tercih edecekseniz, unutmayın ki Türkiye'de resmi tatillerde plan yapan tek kişi ya da kişiler siz değilsiniz ve herkesin benzer planları olduğundan ekonomik alternatifli araçlar tükenebiliyor.

·       Yurt dışında araba kullanmak için ne gerekiyor? Çok basit artık ülkemizde yeni "uluslararası" ehliyetler geçerli olduğu için, yurtdışında araç kiralama işlemini yapmak ve orada herhangi bir kontrol karşısında hazırlıklı olmak için yeni sistem ehliyeti çıkartmış olmanız gerekiyor. Eski tip ehliyetlerde, kiralama işlemini bir şekilde tamamlasanız bile, kontrol olduğunda yüksek cezalar ödeyebilirsiniz.

·       Yol, yön bulma konusunda çok zorlanmazsınız, o konuda içinizi rahatlatabilirim. Çünkü biliyorum bu konuda da çekimser olanlarınız olabiliyor. Kiralayacağınız araca, GPS ekletebiliyorsunuz. (bu konuda dikkatli olmanızı öneririm, araç içi seçtiğiniz her aksesuar GPS, Bebek Koltuğu gibi ekstra bir maliyet eklemesi oluyor yani aracın kendi fiyatına dahil değil.) Artık herkesin elinin altında akıllı cep telefonları olduğu sürece, GPS ekletmezseniz de sorun yaşamazsınız. Bazen seçtiğiniz arabanın kendi özellikleri arasında da Harita olduğu için, eğer var ise ekstra bir bütçe çıkarmayacaktır size.

·       Aracı kiraladığınız ülkede, teslim etme gibi bir zorunluluğunuz yok. Bu firmanın kendi özel şartları gereği değişkenlik gösterebilir, elbette ki teyit etmenizde fayda var. Ancak ben size yukarıda yazdığım üç şirketten de farklı farklı zamanlarda yaptığım araç kiralamalarında, hiç bir zaman ilk teslim noktasındaki ülkeye teslim etmedim. Ancak bunu kiralamadan önce mutlaka belirtmeniz gerekiyor.

·       Son olarak benzin olayı şu şekilde oluyor. Avrupa'nın genelinde hatta Uzakdoğu'da da dahil benzininizi kendiniz dolduruyorsunuz. Benzinin çeşidi ve dolum detaylarını bilmiyorsanız, teslim alırken sorabilirsiniz. Bir de kiralama şirketlerinin prensibi gereği, kişiye tam depo dolu şekilde araç teslim edildiğinden, aynı şekilde dolu teslim etmeniz bekleniyor. Yolda benzin istasyonu bulamadıysanız veya beklenmedik bir şekilde zamanınız dar kaldı ise, kredi kartınızdan benzin bedelini de çekebiliyorlar, aracı teslim alırken.

·       Benim size son bir önerim de şu; Eğer araç kiralayacaksanız mutlaka "kasko" yaptırmanız. Bunu reel hayatta profesyonel olarak sigortacılık yaptığım için, sigortacı tarafımla ve teknik bilgi ile de yazıyorum. Olası bir kazada, suçlu ya da suçsuz olsanız bile ekstra bir bedel karşılığı kiraladığınız araca eklettiğiniz kaskonuz orada sizi tüm prosedürlerden kurtarır. Ve herhangi bir olay anında, aracı şirket, size o segmentte başka bir araç teslim eder. Böylelikle seyahatinizin tatsız saatleri kısacık sürer ve seyahatiniz kaldığı yerden akmaya devam eder.

Son olarak; Slovenya rotası ve Colmar-Alsace Şarap Yolu rotalarında kullandığımız araçlı seyahatlerde, ülke değişikliği yaptığınız ve otoban kullandığınız için "vinyet-araç pulu" alma zorunluluğunuz var. Bunu aracınızın önüne koymalısınız, çünkü kontrol olduğunda ya da otoban üzerindeki kamera görüntüleme sistemlerinde aksi takdirde ceza ödemek durumunda kalırsınız. Bunları otoban üzerindeki Ticket (Bilet) noktalarından ya da bazı benzin istasyonlarından temin edebilirsiniz.

 

Araçla yaptığımız Slovenya rotasının detayları için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

 

0 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!