Strict Standards: Redefining already defined constructor for class googlefonts in /var/www/wp-content/plugins/wp-google-fonts/google-fonts.php on line 140
UZUN SÜRELİ SCHENGEN VİZESİ ALMANIN TÜYOLARI – Özlem Köksal

UZUN SÜRELİ SCHENGEN VİZESİ ALMANIN TÜYOLARI

#alicozlem olarak en son Schengen vizemizi 4 yıllık alınca, sizden sorular ve bol mesajlar gelmeye başladı.
"Bu kadar uzun süreli vizeyi nasıl aldınız?
Uzun süreli vize almamız için ne yapmalıyız?
Bize hep kısa süreli vize veriliyor, uzun süreli almak için ekstra bir şeyler mi yapılması gerekir?"
...gibi pek çok soru gelince, bu rehberi hazırlamam gerektiğini düşündüm.
Açıkçası size Instagram'da her gün her konuda, dürüstçe deneyimlediğim, kullandığım şeylerden bahsettiğim, kaldığım oteller ya da gittiğim mekanlar hakkında olumlu-olumsuz izlenimlerimi paylaştığım için yine aynı şekilde dürüst olacağım.
Biz bugüne dek çok vize aldık, neredeyse her ay Avrupa seyahati ve dolayısıyla cepte hazır biletimiz olduğu zamanlar oldu. (euro o zamanlar tabi 3'lerde idi.) Bu yüzden ilk vizemiz 6 ay, sonraki iki vizemiz 1 yıl ve şimdi de 4 yıllık olmak üzere vize aldık.
Ama dürüst olmak istediğim bir konu var ki; Biz 4 yıl aldığımız için ve ben bu rehberde izlediğim yolları size söylediğim için sizlerinde bu şekilde uzun süreli vize alması garanti diye bir şey yok. Yani kim size diyorsa, "ya şu yolları izle kesin alırsın uzun süreli vize" ya da genelde aracı kurumlar şöyle der "bize verin, biz uzun süreli alalım size..." bu kesinlikle netliği olmayan ve kimsenin net bir garanti veremeyeceği bir konudur.
Ben bu yazıda bugüne dek başvuruda bulunduğumuz ülkelere "schengen vizesini almak için uzun süreli versinler diye" hangi evrakları verdiğimizden ve nasıl bir yol izlediğimizden bahsedeceğim size.
Şu anda malum Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecindeki tutumu, Avrupa ülkeleri ile olan ilişkileri yani pek çok gündeme dair ve siyasi gidişat da, vize alım süreci ve uzun - kısa süreli vize durumlarını etkiliyor. Ve şunu belirtmek de fayda var ki; Her ülkenin vize veriş süresi, tutumu, o günkü evraklarınızı inceleyen personelin insiyatifi gibi etkenler sizin vizenizin uzun ya da kısa süreli olmasını etkileyen faktörlerdir.
Yazının sonunda verdiğim bilgiler doğrultusunda, vermiş olduğumuz tüyoları uyguladıktan sonra, almış olduğunuz bir sonuç var ise, paylaşmanız ve yorum bırakmanız mutlu eder, çünkü blog yazmayı çok ciddi bir titizlikle yaptığımı düşünüyorum, bu sebeple hem bana olan geri dönüşünüz, hem de vize başvurusunda bulunacak diğer kişilerin sizin yazdıklarınızdan-cevabınızdan faydalanması herkese yol gösterir diye düşünüyorum.
UZUN SÜRELİ SCHENGEN VİZESİ ALMAK İÇİN HANGİ YOLLARI İZLEMELİSİNİZ?
 
AYNI ÜLKEDEN BAŞVURUDA BULUNMAK
Diyelim ki ilk vize başvurunuzda Almanya'dan başvurdunuz ya da İtalya veya İspanya.
Vizeniz bittiği zaman tekrar vizeye "son vize aldığınız ülkeden" başvuruda bulunun, seyahat planlarınızı buna göre yapmaya çalışın. Çünkü biz en son Almanya'dan başvurduğumuzda 1 yıl, şimdi başvurduğumuzda da 4 yıl aldık. Her zaman son vize verilen ülkenin, o ülkeye giriş çıkış sıklığına baktığı söyleniyor, biz de bunun avantajını yaşamış biri olarak bu bilginin işinize yarayacağını düşünüyoruz. Çünkü o zaman ilgili ülkenin konsolosluk departmanı, o ülkeye sık sık gidip geldiğinizi düşünebiliyor ve vize verirken bu detayı bunu göz önünde bulundurabiliyor.
UZUN SÜRELİ VİZE VERDİĞİ SÖYLENEN ÜLKELER VAR, DOĞRU MU?
Sizden sıklıkla aldığım bir soru bu. Özellikle İtalya ve Yunanistan'ın daha uzun vize verdiği söyleniyor ve genel olarak böyle bir kanı var. Ben tamamen izlenimlerime ve yaşadıklarıma göre cevaplıyorum bunu. İki kere İtalya, bir kere Yunanistan'dan başvuruda bulunduğumuzu göz önüne alırsanız, bunlar bize maximum 1 yıllık vize verdi. Yani ben tamamen başvuruda bulunan kişinin seyahat sıklığı ve diğer mali etkenlerine göre durumun değiştiğini düşünüyorum ve başkalarının idda ettiği gibi Yunanistan ve İtalya uzun süreli vize veriyor diyemiyorum. Düşünecek olursanız Almanya'nın çoğu insana az hatta gideceği gün sayısı kadar vize verdiği söyleniyor ama bize ve çevremizdeki bir kaç beyaz yakalıya uzun süreli verdi. Yani sorunuzun net cevabına gelirsem; Son aldığınız ülkeden yine başvuruda bulunmanın, üst üste aynı ülkeden vize başvurunda bulunulmasının daha akıllıca olduğunu düşünüyorum ama Çek Cumhuriyetinden gideceğim gün sayısı kadar vize almışlığım var yani alacaksanız aman Macaristan ya da Çek Cumhuriyet'inden almayı tercih etmeyin, çevremdeki herkes benzer ve olumsuz tesadüfler yaşadı bu ülkelerden aldıkları vizede...
PEKİ BİR ROADTRİP YAPACAĞIZ VE BİRDEN FAZLA ÜLKEYE GİRİŞ ÇIKIŞ YAPACAĞIZ, HANGİ ÜLKEDEN VİZE BAŞVURUSUNDA BULUNMAMIZ GEREKİR?
Öncelikle Avrupa'da araç kiralama ile ilgili buraya tıklayarak, yazımı okuyup fikir edinmenizi tavsiye ederim. Sonrasında da sorunuzu cevaplayayım; Benim vize başvurusunda bulunurken aynı şeyi yaşamamak adına İDATA ve VFS Global gibi aracı kurumlardan bu soruma aldığım cevap şu şekilde idi; Diyelim ki Avusturya'dan başlayıp, İtalya, Almanya, Slovakya; İsviçre gibi birden fazla ülkeye giriş çıkış yapacak ve gezeceksiniz. Biz böyle yaptığımız çok roadtrip gerçekleştirdik ve vize başvurusunda bulunurken aldığımız cevap hep şu şekilde idi; "İlk giriş yaptığınız ülke değil, en çok kalış gerçekleştireceğiniz ülke hangisi ise o ülkeden başvurun"
Biz genelde bu şekilde yaptık ama aksini yapıp, sorun yaşamayanlar da var. Bu sebeple birden fazla ülkeye giriş çıkış yaparak, Avrupa'yı gezme planınız varsa, başvuru öncesi yetkili aracı kurumdan bunun teyidini alarak yola çıkmalısınız.
CEPTE NE KADAR ÇOK BİLET, O KADAR ÇOK ŞANS DEMEK
Bu başlığı atarken şu an içim acıdı çünkü eskiden ucuz bilet bulduğunuzda, ötesini çok düşünmeden alabiliyorduk ama şimdi döviz kurlarının durumu sebebi ile attığım başlıkla çelişsem de, maalesef realite böyle. Bugüne dek, ne kadar fazla biletimiz varsa ve vize başvurusunda bulunduğumuz tarihten sonraki ne kadar planlı uçuş ve alınmış bilet çıkışlarımızı ibraz ettiysek, o kadar uzun süreli vize aldık. Vize verecek olan ülke, sizin Avrupa'ya giriş-çıkış sıklığınızı, ekonomik durumunuzu bu şekilde analiz ediyor ve zaten söz konusu başvuru tarihinden sonraki biletlerinize bakarak "Avrupa'da temelli kalma ya da ülkenize dönmeme ihtimalinizi" kendi açılarından bertaraf ediyor. O sebeple cepte isterseniz bir ay, isterseniz yedi ya da sekiz ay sonraya biletiniz olsun (vize için başvuruda bulunduğunuzun ülkenin bileti dışında- ek olarak) mutlaka evraklarınızın arasına onları da koymalısınız.
İBRAZ ETTİĞİNİZ EVRAKLARIN GERÇEKLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ
Biz son ikidir vize başvurusunda bulunurken evraklarımızı teslim etme aşamasında çok dikkatli davranıyoruz.
Bu arada vize başvurusunda bulunurken her zaman Instagram postlarımda da dile getirdiğim gibi münferit (aracı olmadan) evraklarınızı kendiniz hazırlamanız gerektiğini savunuyorum ekonomik olması açısından. Hem ekstradan aracıya vereceğiniz paranız cebinizde kalır, hem de evraklarınızı zaten kendiniz tedarik ediyorsunuz, ekstra para vermeye gerek yok, artık İDATA yada VFS Global'in internet sitelerinden başvuruda bulunacağınız ülkeye vize randevusunu kolaylıkla internetten, online işlemler kısmından yapabiliyorsunuz, bu da dip not olarak kese dostu bir yorum olarak burada kalsın, tercih tabii ki sizin.
Evrakların gerçekliği derken şunu belirtmek istiyorum, vize başvurusunda bulunduğunuz ülkede kalacağınız otelin adresi, otele yaptığınız rezervasyonun çıkışı, araç kiralayacaksanız araç kiralama evrakları, dönüş biletinizin çıkışı gibi belgeleri ibraz ederken doğruluğundan emin olun, bazı konsolosluklar (ki bizim ilk Almanya başvurumuzda başımıza geldi), evraklarınızın kontrolünü sağlarken, ibraz ettiğiniz otelde konaklayıp konaklamayacağınızın teyidi için otel ile iletişime geçebiliyor yani verdiğiniz evrakların gerçekliği onların size uzun süreli vize veriş sürecini olumlu etkileyen bir detay olacaktır.
Hatta başka şaşıracağınız bir bilgi, son Almanya'ya girişimizde vizemiz olmasına ve vizeyi Almanya'dan almış olmamıza rağmen, ülkeye giriş yaparken evrakları kontrol eden Alman polis, kalacağımız otelin çıkışını gösterdiğimizde, üşenmeden oteli aradı. Artık Avrupa'ya girişler çok sıkı takip ediliyor ve verdiğiniz, beyan ettiğiniz bilgilerin doğruluğu ve teyidi sizi olası bir olumsuzluktan kurtarmış olacaktır.
SEYAHAT SİGORTANIZI 1 YILLIK YAPTIRIN
Eveeet! Benim sigortacı olduğumu bilmeyen yoktur herhalde, aranızda yani Instagram'da tanışmadan, beni günlük paylaşımlarımla tanıyan ve sigortalarını yaptıran pek çok insan tanıdım, hala da tanışıyoruz (sadece seyahat sigortası için değil, ev, araba, sağlık vs içinde) O yüzden bu kısmı emin ve gönül rahatlığı ile paylaşabilirim, vize alacağınız zaman ailenizin sigortacısı bendenize geliyor ve sigortanızı yaptırıyorsunuz, yabancıya gitmesin üzülürüm!
Peki vize başvurusunda bulunurken zorunlu evrak olarak istenen "seyahat sigortasını ne kadar süre için yaptırmak gerekir?"
Şimdi eğer bir yıl içerisinde zaten ikiden fazla kez seyahate çıkan biri iseniz, vize başvurusu dışında da, ekonomik olması için ve yurtdışında başınıza bir şey gelirse zor durumda kalmamak için seyahat sigortası yaptırmalısınız ve belirttiğim gibi birden fazla kez yurtdışına çıkacaksanız, her seferinde parça parça ve bir kaç defa sigorta yaptırıp, prim ödemek yerine tek seferde ve bir yıllık yaptırmanızı tavsiye ederim. Böylelikle ödemesini bir kerede halledip, bir yıllık geçerli poliçeniz olmasının yanı sıra konsoloslukların hepsi seyahat sigortanızın süresine çok dikkat ediyor. Eğer bir yıllık sigortanız varsa, kesinlikle onların gözünde "risk teşkil etmez, güvence altında" olarak görünüyorsunuz ve bu durum size verecekleri Schengen vizesinin süresini etkileyebiliyor.
PAMUK ELLER, BANKAYA!
BANKA HESABINIZDAKİ MİKTAR KONSOLOSLUKLAR İÇİN ÖNEMLİ
Bu çok fazla söylenen bir madde ancak bizim her ay çalıştığımız için bankaya yatan "çalışan maaşlarımız" (maaş bordrolarımız, SGK hizmet dökümü, işe giriş bildirgesi) dışında, kirada oturduğumuzdan herhangi bir sabit gelirimiz olmadığından dolayı uygulayabildiğimiz bir madde olmadı hiç bir zaman ve sırf bankada para göstermedik diye az ya da kısa süreli vize alma durumumuz olmadı ama özellikle üzerine ev olanların tapu, kredi kart ödeme ekstreleri ve haricen de banka hesaplarında para göstermelerinin vize süresini etkilediği ve konsoloslukların buna dikkat ettiği söylentiler arasında. O yüzden imkanınız ve bankada paranız varsa, hesap dökümünüzü vize evraklarınızın arasına kaşe ve imzalı olacak şekilde eklemelisiniz.
ŞİRKET ÜZERİNDEN BAŞVURU
Eğer çalıştığınız kurumsal bir firma var ise, şirket üzerinden vize evraklarını hazırlayarak-hazırlatarak şirketin işi gereği ticari olarak zorunlu bir iş seyahati yapıyormuşsunuz gibi başvuruda bulunmayı deneyin. Orada maaşlı çalışan olduğunuz için, yurtdışına yerleşme ya da oturum riskiniz ortadan kalkacağı için, bu detay vize yetkilileri için önem arz edecektir. Bu sebeple kurumsal bir kanaldan başvuruda bulunduğunuz için uzun süreli vize alma fırsatınız olabilir.
Bir de ek olarak şirket ya da şirket yetkilisinden, şirketinizin antetli kağıdına seyahat tarih aralıkları içerisinde izinli olduğunuzun, şirketin izin tarihlerinizi ve izninizi firma yetkililerinin bildiğine dair türkçe bir dilekçe yazıp kaşe ve imza attırırsanız, bu işe yarayacaktır, biz her seferinde yapıyoruz. (Dilekçeye ek olarak, şirkete ait İmza Sirküleri, Vergi Levhası, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi gibi evraklarında şirket üzerinden yapılan başvurularda ibraz edilmesi gerekiyor.)
Bizim #alicozlem olarak uzun süreli vize alım süreçlerinde dikkat ettiğimiz, eksiksiz uyguladığımız liste bu şekilde, dilerim işinize yarar ve seyahat etmenin zorlaştığı şu günlerde uzun süreli Schengen vizesi alarak, sizlerde bir ödeme kaleminden daha bertaraf edersiniz.
Seyahatle kalmayı ve yorum yapmayı unutmayın!
0 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!