TRAPANİ

Sadece yol üstü gördüğümüz Marsala'daki tuz rezervlerinin manzarasına aşık olarak, güzel yolları gerimizde bıkarak vardık Trapani'ye.
Konum olarak Sicilya'nın kuzeyinde bulunan Trapani, güzel bir akşamüstü uğranacak bir liman kenti. Normalde Trapani gezi rotasından daha çok Favignana ve Marettimo Ada'larına geçiş için kullanılan bir liman ve ara durak aslında. Ama hazır yakınken, bir de Trapani usulü pizzası lokallerin dilinde dolanırken haydi gidelim diyerek keşfettik Trapani'yi.
Şimdi sizinle çok minik nokta atışları ile harika bir gezi programı paylaşıyorum, pizzayı gidip, yerseniz ve beni etiketlemeden dönersiniz bozuşuruz!
  • Trapani'ye ayak basınca, ilk gözlemleyeceğiniz şey dokusu. Lokallerle sohbet edince, onlarda söylüyorlar zaten. Trapani Sicilya gibi değil, burası tamamen Avrupa şehri gibi!

  • İlk iş meşhur ve görkemli Kathedral olan 17. yy'dan kalma San Lorenzo'yu görmekte sıra. Görkemli Kathedrale giriş ücretsiz.

  • Sokaklar hareketli, cıvıl cıvıl. Alışveriş yapmak isteyenler için sağlı sollu bir çok alternatif dükkan var.

  • Hani demiştim ya size; Sicilya barok mimarinin diğer yüzü diye. Trapani'de de küçük olmasına rağmen şehir başına düşen kathedral ve kilise sayısı oldukça fazla olduğundan diğer görülesi kilise; Chiesa del Collegio del Gesuti.
  • İçi beni en çok etkileyen ise; Purgatorio olmuştu.
  • Normalde sokaklarda turladıktan sonra çok fazla görebileceğiniz ya da vakit geçirebileceğiniz bir şehir değil Trapani, rotanın olmazsa olmazı değil yani.
  • Veeee lezzet bombasını sona sakladım; Pizzeria da Calvino Trapani usulü pizzanın en muhteşem adresi. İçerisinin dekorasyonu çok dğeişik. Paylaştığım Instagram Hikayelerinde hatırlayanlar bilir, oda oda ayrılan kısımları var. Piazzaları pizza gibi değil de, daha çok pide gibi. Salça kullanmıyorlar, özelliklerinin temeli de buradan geliyor. Tamamen doğal domatesler kullanılarak hazırlanıyor. Fiyatı oldukça ucuz. Aşağıda paylaştığım görseldeki tüm pizzalar ve içki dahil 52 Euro ödedik. Ama boy seçimlerinizde bizim gibi Medium seçmeyin çünkü Small'u tek kişi ancak bitirirsiniz.


Rotanın devamı olan Erice için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!