TAYLAND GEZİ REHBERİ


TROPİK İKLİMİN MİSTİK HİKAYESİ; UZAKDOĞU

 Uzakdoğu ile ilgili bu arşivi yapmak, rota sonrası içime sinen her detayı yazabilmek için bu kadar uzun beklememenin önemli bir sebebi vardı. Pek çoğunuz bu destinasyon için öncelik istedi, hem balayı, hem gezilecek yerler anlamında öneriler sorup, mesaj atanlar çok oldu. Ve işte beklemenize değeceğini düşündüğüm bu rehberi sizin için en ince ayrıntısına kadar hazırladım. Çok değil birazdan yeşili kucaklayan, maviye doyan, oldukça ekonomik bütçelerle, sonsuz lüksün tadına varacağınızın otellerin sakinliği ile huzura doyacağınız, farklı yemek kültürleri, adaları ve sokaklarda size sürekli gülen insanları ile Uzakdoğu'nun başka yüzüyle tanışacağınız bir yolculuğa çıkarıyorum şimdi sizi. Hazır mısınız günün ilk çayı ile bolca hayal kurup, akşam evlerinizde eşleriniz ya da sevgililerinizle planlar yapmaya! Haydi gelin, başlıyoruz...

Phuket ve Bangkok'tan oluşan mistik yolculuğumuzu araştırırken hem bizim gibi balayı yapan çiftler için unutulmaz, hem de içindeki kaşifi balayına yenik düşürmeye içi el elvermeyen gezgin ruhlar için detaylı bir rehber olsun istedim. Çünkü ben öyleydim, balayını balayı gibi hakkıyla yaşamak ama sırt çantamı arkama alıp, deliler gibi o tapınaktan, diğerine koşup keşfedilmemiş, en ufak bir yer bırakmayana dek gezmek istiyordum. Hatta Bangkok'ta yaşayan bir arkadaşıma dünya saçması bir mail gönderdim;

"Geldiğimizde Alico ile sence bunu da yapabilir miyiz? Şurayı da görebilir miyiz? Gülmeyin ama filleri nerede görürüz'den tutun da, beş yıldızlı oteller dışında meşhur thai masajını deneyimleyeceğimiz en doğru yer neresidir acaba, steril olmalı, konforlu olmalı, peki ya Phuket'ten Chiang Mai'ye geçip, Krabi'yi de zamansal olarak aradan çıkarabilir miyiz, kaplanları "doğal ortamında" görebilir miyiz (ki imkansız), hatta internetten Phuket diye etiketlenmiş ama Phuket'in neresinde olduğunu bile sonradan anladığım o koya günü birlik gitmek mümkün müdür'e kadar uzanan..." ve aradaki mesafeleri hiçe sayarak (herhalde kuş olup uçacağımı sandım) her şeyi ve her yeri gitmişken görme hissi ve isteğiyle doluydum. İşte siz öyle olmayın, her şeyi değil belki ama Uzakdoğu daha doğrusu Phuket ve Bangkok ikilisinde en görülesi yerler, en olmazsa olmazlar nelerdir, neler yaparak dolu dolu geçer, hangi tapınaklar ilk listenizde olmalı, turistik ama hepimizin deliler gibi görmek istediği James Bond Adası, Koh Phi Phi Ada'larına gitmek için tursuz gidince nasıl bireysel olarak durumu çözebilirsiniz... İşte bunların hepsine açıklık getireceğim.

Ve başarabildiğimiz kadarı ile de, bu 9 günde Phuket ve Bangkok'tan oluşan çok güzel, çok anılı, bolca farklı şey deneyimlediğimiz seyahatin yol haritasını paylaşacağım sizlerle.

En başta şunu söylemeliyim ki, Uzakdoğu özellikle de Phuket ve Bangkok için rota yaparken, Avrupa şehirlerine hazırladığım rotalar gibi kolay bir yol haritası yapamadım. İnternette Uzakdoğu'da balayı ya da Uzakdoğu'da keşfedilecek yerlerle ilgili çok kayda değer bilgiye ulaşamadım. Çok dağınık, daha kopuk ve genel bilgiler içeren blog ve sitelere denk geldim. Belki de o dönem doğru araştıramadım, o da olabilir. O yüzden bu içerik umarım size yol gösterir, eksikler olabilir ama merak ettiklerinizi buradan yorum olarak bırakırsanız tekrar seve seve eklemeler yapabilirim. (Çünkü balayı heyecanı ve unutulmaz bir seyahat bir daha ele geçmiyor, çok iyi biliyorum ve unutmayın bende sizdenim!)


Rotanın ilk masalsı yolcuğu Phuket Rehberi için buraya tıklayabilirsiniz.

 

0 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!