TAORMİNA


Alcantara'dan kıvrıla kıvrıla, virajlı yollara doğru çıktıkça, etrafımızı çevreleyen yeşilden, altta kalan mavinin verdiği güzel manzaradan anlıyorum ki harika bir yere gidiyoruz. Arabanın camından esen rüzgar ve yüzüme gülümseyen güneş günü güzel kılacak, o an hissediyorum. Ve hissettiğim gibi de oluyor, gördüğümden, düşlediğimden çok daha fazlası karşılıyor bizi. Rota'nın iki gözbebeği var artık; Taormina kesinlikle bunlardan ilki.

Taormina, Katanya şehrinden, araçla yaklaşık 45 dakika uzaklıkta. Sicilya'yı anlatan genel yazıda yazdığım gibi havalimanından buraya kalkan butik otobüsler var.
Taormina konum olarak, Messina kıyı şeridinde bulunuyor. Kalmak için yer düşünüyorsanız Katanya gecelik konaklama için çok daha mantıklı ama Taormina'da kalıp adanın neredeyse büyük bir alana yayılan yakin çevresini gezmek de diğer bir alternatif. Bütçe olarak Sicilya'nın geneline baktığımızda en pahalı kalan yer diyebilirim.
Yani fiyatlar normal Sicilya ortalamasının yukarısında Taormina'da. Çünkü daha lüks ve üst sınıfın tercih ettiği bir destinasyon. İtalya'nın Capri Ada'sına yaptığımız gezide gözlemlediğimiz gibi burada da durum aynı. İşte bu yüzden ben Katanya'da konaklamanızı öneririm.
Biz araçlı olduğumuz için ilk önceliğimiz, aracımız için park yeri bulmak oldu. Çünkü Taormina'nın içerisine araç girmesi yasak. Bunun için daha kasabaya girmeden bir kaç otopark göreceksiniz. Bunlardan birinde, eğer şanslıysanız boş park yeri bulabilirsiniz. Yalnız bilet almanız için makineler yalnızca bozuk para yani "coin" kabul ediyor. Ve yakınlarda kağıt paranızı bozdurabileceğiniz bir market ya da dükkan bulunmuyor, bunu bilerek hareket etmelisiniz.

Dar sokakların, Mavi'nin Saklı Gizeminin Kalbinizi Çaldığı Rüya Adres; Taormina

-Goethe'nin cennetten bir köşe sayıp, bu benzetmeyi yaptığı Taormina, manzarasını hap gibi telefona ya da fotoğraf makinesine sığdıramayacağınız kadar güzel olan Tauro Dağı’nın eteğinde bulunuyor.
 
Taormina'ya rotanıza göre, bizim gibi Katanya üzerinden bir buçuk saatte ulaşabilirsiniz. Plajları, arnavut kaldırımlı sokak ve caddeleriyle bence Sicilya'nın en atmosferik şehirlerinden biri.
Coğrafyalar mutluluktur diye düşünüyorum, hayaldir, başta bütçeler yapıp, ekonomini ayarlayıp düştüğün yolların çıktığı haritalara pin attığınız yerlerdir. Hayaller de, bütçeler de, keskin kararlarla şekillenir. O yüzden, şekillendirmek için yer arayanlardan ve gerçekten isteyenlerdenseniz hiç durmayın.
Sanki yürürken, benimle uçan pespembe bir kelebek var omzumda. İçim kıpır kıpır, mutlulukla dolaşırken yüzüme yaşlar oturacak gibi. Taormina şimdiki zamanlardan çok uzak, mistik ve gizemli köşeleri var. Yunanistan desem değil, Vernezza'ya benzetsem hiç benzemiyor. Dünya olumsuzluklarla dolu ama sanki Taormina bundan nasibini hiç almamış sanki. Kuş bakışı, uçsuz bucaksız bir Akdeniz manzarası düşünün, uzaklarda sislerin içinde ihtişamıyla büyüleyen Etna’ ya karşı konumlanmış inanılmaz güzellikte bir antik tiyatro, şehrin içerisinde irili ufaklı yüzyıllık şirin kiliseler, çeşmeler, meydanlar hatta eskiliği ve dışıyla gözlerden kalpler çıkaran iki antik kapıyla bağlanan bir caddenin üzerinde, tarihi evler ve sıra sıra minik muhteşem dükkanlar, pastaneler, daracık yokuşlu sokaklar... Bu anlattıklarım ve cümleyi bir türlü bitiremediğim yer Taormina, sayfalarca yazsam bitmeyecek gibi ama yürürken kokusu burnuma değen portakal bahçelerinin içerisindeki o evleri, üzerinize giyseniz doğal dekor sayacağınız begonvilli köşeleri ile Taormina'ya ben aşık oldum.
 
Taormina koca bir haftanın, dolu dolu geçebileceği en güzel rota bence. Taormina’nın merkezine doğru indiğimizde, dar sokakların sonunda hayranlık uyandıran barok mimarinin örneklerini görüyorsunuz. Alico sesleniyor, "yine taş bir sütunun altında ruhunu teslim ettin?", Ben "niye, ne oldu ki?" "şu meşhur rotaya eklediğin Parkı turistler basmış, fotoğraf çekecek yer bulamayacaksın..." diyor, kılımı bile kıpırdatmıyorum. Neyse ki şehirden büyülendiğimi, telaşa yenilmememden anlayıp, kuruluyor yanıma. İşte saatler böyle akıyor Taormina'da. Üstelik sadece bu küçük şehrin sokakları değil, asıl denizi kalpleri feth edecek cinsten. Bunun için de çok güzel adresler not ettim, deneyimledim. Ona gelmeden önce, Taormina'yı biz bir güne sığdırmış olsak da, siz dilerseniz daha uzun kalabilirsiniz ve hiç sıkılmadan zaman geçirebilirsiniz burada. Haydi gelin bu küçük ama muhteşem şehri nokta atışlarıyla gezelim!

TAORMİNA GEZİ REHBERİ

TAORMİNA'DA MUTLAKA YAPILACAKLAR LİSTESİ
-Taormina'yı en çok Besson yapımı Le Grand Bleu filmiyle merak etmeye başladım. Rosanna Arquette' in spagetti vongole yediği sahneyi onca turistten utanmasam orada olduğum anlarda çekecektim sanki, hatırlıyorum da şehrin eski meydanı Corso Umberto, sanırım Taormina'da sizi ilk karşılayan en hareketli nokta. Bu yüzden listenizde en başta olmalı.
- İyice bu şehri içimize çektikten sonra el ele, kuzeydeki Messina Kapısı’ndan güneydeki Catania Kapısı’na kadar güneşten çil dolan suratlarımıza bakıp, dalga geçip, gülerek gün batana dek yürümek, karşılıklı dükkanlar arasında kaybolmak hafızama kazılan en güzel olmazsa olmazlardan.
 
-Günümüzde hala müzik, film, tiyatro ve dans gösterilerine ev sahipliği yapan Taormina Arte festivaline ev sahipliği yapan kentte, şehrin kapısından girip sağa kıvrıldığınızda kocaman bir tarihi yer göreceksiniz; "Teatro Greco". Yunanlılar tarafından milattan önce 3. yy'da inşaa edilen bu tarihi alana giriş ücretli ve kapısında yoğun bir turist akını var.
-Dedim ya küçük ama çok tarihi bir kent Taormina. Öyle ki, Palazzo Badia Vecchia Roma Dönemi'ne ait arkeolojik kalıntıları görebilirsiniz.
-The Odeon denen ve tarihte sadece önemli kişilerin katıldığı tiyatroyu da gördükten sonra yolunuzu Taormina Bahçeleri'ne çevirmelisiniz. Burası Instagram'da bana çokça sorduğunuz, içerisinde papağanların ve şehrin kuş bakışı denizi en iyi gören manzarasına sahip parkı.
 
- Porta Messina’nın önünde yer alan ilk meydan Piazza Emanuele Badia'daki kuleli Corvaja Sarayı'nı görmek ve sarayın yanındaki Santa Caterina D’Alessandria Kilisesi'ni görmelisiniz. Yoruldunuz mu? O zaman sonrasında birazcık mola. Corso Umberto Caddesi üzerinde bulunan şirin hediyelik eşya dükkanları, mağazaları, sanat eseri gibi görünen pastanelere baktıktan sonra, teraslı bir restorana oturmanızda sıra; Caffe Wunderbar. Burası zamanın nasıl geçtiğine sıfat yapıştırmadan, rüzgarın sesini duyarken huzur dolduğunuz bir restoran. Zamanında Elizabeth Taylor'ın sıklıkla geldiği mekanın hem dekorasyonu, hem yemekleri hoş.
-Sokak adı vermeden her sokağına gire çıka keşfedebileceğiniz Taormina'da bulunan Bam Bar buranın en ünlü cafe'si. Granita adı verilen, Sicilya'ya özgü buz ve meyva karışımı içeceğin her türlüsü sıcakta iyi birer serinletici. Benim favorim; "melon", Alico'nun ki "mango".
-La Botte, önceden rezervasyon yapmak kaydıyla, Bam Bar'ın hemen karşısında yer alan ve şehrin en keyifli akşamını geçirebileceğiniz harika bir restoran. Buz gibi bir rose şarap ve deniz mahsullü makarna ile Taormina'ya dair en güzel akşamımızı yaşamıştık bu restoranda.
-Granduca, denize gitmeden önce pizza bölüşmek için efsane bir restoran. Yazın adını kenara, pişman olmayacaksınız. Neee deniz dedim duydunuz mu? Şimdi sıra Taormina'da deniz için efsane plaj önerilerinde;

TAORMINA'DA DENİZE GİRİLECEK PLAJLAR;

Eğer sizde aşağıda paylaştığım ve girince çıkmak istemediğim efsane denize, içmek istercisine kavuşmak isteyenlerdenseniz adresiniz belli; Isola Bella ve Mazzaro.

Kişi başı gidiş-dönüş 6 euro vererek, muhteşem manzarayı kucaklayacağınız teleferikle plajlara yorulmadan kavuşabilmeniz de bence seyahatin bonusu. Biraz merdiven indiğinizde hayallerinizdeki İtalya'ya cevap verecek renkli şemsiye ve şezlonglarla Mazzaro'yu göreceksiniz. Sizde bizim gibi şemsiye ya da şezlong istemeyip, deniz keyfini kendi serdiğiniz havlunun üzerine serilerek, sürmek isteyenlerdenseniz Mazzaro'nun hemen yanındaki çakıl taşlara serilebilirsiniz çünkü paralı plaj ve halk plajı yan yana ve aynı denizden faydalanıyor. bu arada belirttiğim gibi deniz kumluk değil, çakıl.

Bugünün akşamında yol üstü "boş odanız var mı?" diye sorarak konakladığımız King's House Otel, tek gece için oldukça temiz ve rahat sayılabilecek odasıyla durağımızdı. 
Uyandığımız günün sabahında yine sakin ve tarihi bir Sicilya şehri ile devam ettik rotamıza.

Rotanın devamı olan Syrcusa, Ortigia şehir rehberi için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!