ST. PAUL DE VENCE, EZE, VILLEFRANCHE SUR MER, ST. JEAN CAP FERRAT

Nice Yakın Şehir ve Kasabalar
Sadece bir gününüzü ayırarak bile Nice'e çok yakın mesafede bulunan harika kasabaları keşfedebilir ve gerçekten gözünüzü bugüne dek görebileceği en güzel yollar ve manzaralarla ödüllendirebilirsiniz. Üstelik ulaşım anlamında Nice'den trenle bir çok noktaya gidebileceğiniz gibi, motosiklet ya da araç kiralayarak yakın kasabalara çok daha rahat ulaşım sağlayabilirsiniz. Yalnız araç kiralayacaksanız, aracınızın elektrikli küçük arabalardan biri olması hem fiyat, hem de park anlamında size avantaj sağlayacaktır. Çünkü çok dağlık ve tırmanma gerektiren yollar olduğundan özellikle sezonda park sıkıntısı çok yaşanıyor.
 
İlk durak Denizin İncisi Ville-French-Sur-Mer
Nice'ten motorlu olarak hareket ettiğinizde, 25 dakikada Akdeniz limanları içerisinde en güzel koya konuşlanmış olan bu güzel kasabaya ulaşıyorsunuz. Güzelliğin adı; Ville-French-Sur-Mer.
Port de Nice'den geçip, renkli teknelere selam verip ilerliyorsunuz. Uzaklık olarak Nice'in 6. km. doğusunda. Burası sarı, pembe, kırmızı renkli yamaç evleri ve inip çıkan yollarından, denize uzanan merdivenleri ile harika bir yer. Yine denizin en güzel hali neyse ki halk plajında, Ville-French-Sur-Mer koyunda sizi bekliyor. Yerliler buraya kanoları ve piknik sepetleriyle geliyorlar. Yemek için çok turistik yerler beklememenizde fayda var. Hafta sonu bile hala sakin, hala aşırı kalabalıktan uzak.
 
Sen Hiç Denizi İçmek İstedin mi?
Ville French Sur Mer'den beş, bilemediniz yedi dakika motorla yol aldıktan sonra, bir manzara size göz kırpıyorsa durun. Çünkü burası tepeden en güzel manzarayı veren yer, kasabaların gözbebeği; Port de St. Jean Cap Ferrat.
Yol üzerinde de harika manzaralar olduğunu ve aracınızı park edip, çekebileceğinizi düşünerek mümkün olduğunca yavaş yol alın. Tamamen zenginlerin yaşadığı, şato gibi evleri olan kayalık alana kurulmuş bir yarım ada burası. Portofino'yu andıran, denizi ondan çok daha güzel, küçük bir yer. Marinası, dar sokakları, yarımada olması dolayısıyla iki taraftan deniz gören manzarası, yüksek duvarlı olmaları nedeniyle gizli saklı villaları ile akılda kalacak cinsten (aynı zamanda sosyetik bir kasaba).
En güzel manzaralar ve en verimli dinlenme alanı için sola doğru kapısında nöbetçi bekleyen en güzel orman yolundan içeri girip, Villa Ephrussi de Rothschild'e girmelisiniz. Üst katındaki manzara görülmeye değer. 1905-1912 yılları arasında Beatrice Ephrussi tarafından yaptırılan İtalyan tarzı villa, koleksiyoncuların iştahını kabartan ince detaylarla dolu. Burasının girişi 11 euro civarında. Ama villanın içerisindeki tematik bahçeleri görmek için bile değer.
Beaulieu ise; Cap Ferrat’dan 15 dakika yürüme mesafesinde. İki kasaba arasındaki yürüyüş yolu çok güzel.
 
Eze
Eze, Nice’in doğusunda (Cap Ferrat’yı geçince) dağın tepesinde, kayaların üzerinde minik bir kasaba. Fransa’nın güney sahillerinin nefis doğasını tepeden görmek için en iyi noktalardan biri. Tepe konumu sebebiyle, gezginlerin seyir defterinde "kartal yuvası" olarak geçmiş.
Daracık sokaklarında gezinmek, gastronomik deneyim vaad eden restoranlarında yemek yemek, manzarasının tadını çıkarmak için Eze’e gitmek gerekiyor. Her bir yamaç ayrı bir tepeye çıkarıyor sizi, o tepelerde farklı güzellikte manzaralarla buluşturuyor sizi. Botanik bahçesi ve deniz kızı heykelleri görüyorsunuz. Mesela Margot'un altında "beni takip et genç adam ve sırlarımı öğren" yazıyor. Melisande, Anais, Rose hepsi başka bir sözcük fısıldıyor kulağınıza. Tepeden sanki denizle buluşuyorlar sizi...
Bu heykelleri hayatını feminizmi ve onun ruhunu araştırmaya adamış olan Jean Phillippe yapmış. İşte Eze böyle bir köy. Çünkü otomobil yok. Çok fazla insan yok. Nüfus kışları 100'ü zorluyor, yazları ise 5000'e yaklaşıyor. Yalnızca tırmanarak yeni dünyalar keşfedebiliyorsunuz. Üstelik küçük diye önemsiz saymayın. Eze size iki-üç saatte pastoral bir şiirin tüm dizelerini yazdıracak kadar çok manzara veriyor.

En önemlisi köy, Nietzsche'nin "Böyle Buyurdu Zerduşt" kitabının bir kısmını tamamladığı köy olup, onun her gün ayak bastığı patikayı da görmenize fırsat verecek dopdolu bir rota. Böyle bir manzaraya karşı yapılacak en iyi şeylerden biri şarap içmek.
İyi şarap ve lezzetli yemeğin adresi ise iki-üç gün önceden rezervasyon yapılması gereken Chateau Eza. Köydeki yerel parfüm dükkanı olan Fragonard'ta da bakıp, sabun ve parfüm için bütçenizi yoklayabilirsiniz.
 
St. Paul de Vence
Sarmaşıklı evlere, çiçekli dar sokaklara doymak ve bugüne kadar adımlayacağınız en güzel sokaklarda gezinmek için bu kasabaya mutlaka uğramalısınız. Belki kaybolmalı, her kaldırımına aşık olmalısınız.

1900'lü yıllarda Picasso, Matisse ve Braque gibi ünlü sanatçıların hayatlarının belli bir dönemini burada geçirmeleri, onların ruhunu bu minik kasabaya yansıtmakla kalmamış, tablolarında kullandığı renk kartelasını da buraya yayıvermiş sanki. Müthiş darlıktaki sokakları, taş binaları, butik dükkanları ile insanın iyi ki uğradım diyebileceği bir kasaba burası. Çok küçük bir yer olduğundan yarım gününüzü keyifle geçirebileceğiniz bir yer olduğundan, rotanıza dahil etmelisiniz.
La Colombe d'Or'da mutlaka öğlen ya da akşam bir yemek yemelisiniz. Yemeklerin lezzetine dayanamayan ve müdavimi olan Picasso ve Matisse'nin yemeklere karşılık yaptıkları tabloları restoran sahiplerine vermiş olmaları mekana ayrı bir hikaye katıyor.
Allain Llorca kasabanın meşhur bir butik oteli olduğu kadar, yemeklerinde de iddalı bir restoran. Fiyatlar ortalamaya göre biraz pahalı. Son olarak, La Petite Cave de Saint Paul, kavındaki 500'e yakın değişik şarapla akşam üstü keyfi yapmaya değecek bir mekan önerisi...

 
Vakti olanlar İçin Zamana Yolculuk Yaptıran Tren Kalkıyor!
Nice'i arabayla keşfetmek en iyi alternatif dedik ama nostaljik trenden bahsetmeyi unuttuk. Zamanı olanlar ve trenin sefer günlerini yakalayan gezginler Pignes Treni'ni mutlaka araştırmalılar. http://trainprovence.com 
Yazın bazı Pazar günleri buharlı trenler de çalışan tren La Vesubie, Puget-Theniers, Entrevaux ve Saint-Andre-des-Alpes gibi kasabalardan devam ediyor ve tren yol alırken sizi zeytin ve üzüm bağlarının arasından geçiriyor.
0 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!