SİRMİONE VE GARDA GÖLÜ

İtalya’nın kuzeyinde yer alan ve İtalya’nın en büyük gölü olarak ün salmış Garda Gölü, geçen yaz Slovenya'da yaptığımız Bled ve Bohinj Gölü sonrası, dünya üzerinde gördüğüm ve "sadece göl" olmaktan çıkıp, nasıl burada bir kaç gün daha fazla kalıp, planlar yaparım, hangi aktivitelerle bu geziyi renkli kılarım diye bana alternatif planlar düşündüren yerlerden biri oldu.

Garda Gölü, doğa ve su sporları seven herkese çok farklı imkanlar sunmakla birlikte, küçük köylerinde yetiştirilen zeytin ve üzümlerle gurme tatili yapmak isteyenler için de ideal bir rota.
Etrafı dik dağlarla çevrili Garda Gölü’nün kuzey kısmı esen sert rüzgarlar sayesinde sörf ve yelken severlerin gözdesi. Hava sıcaksa gölde yüzmek de başka bir alternatif. Ya da muhteşem doğasında doğa yürüyüşleri yaparak, zamanınızı keyifli geçirebilmeniz de mümkün.

Yani Garda Gölü Verona üzerinden geçtiğinizde, size aynı anda hem romantik, hem aktivitesi bol bir tatil vaad ediyor. Gölün çevresinde irili ufaklı birçok yerleşim yeri var. En kuzey ucu Riva del Garda ile en güney ucu Sirmione ve sizi ortaya çağa götürecek Malcesine köyleriyle çevrili. Bizim bu seferlik köyleri tek tek gezme şansımız rotamızın güzergahı açısından pek mümkün olmadı ama bir sonraki sene için sonbahar rotasında aklımda.
GARDA GÖLÜ VE SİRMİONE'YE ULAŞIM
Aslında pek çoğunuzun adını sıkça duyduğu Como Gölü'ne rağmen, İtalya'nın en büyük Gölü Garda'ya ulaşım Verona'dan araçla yarım saat sürüyor ve hem gölün, hem de Sirmione'ye yürürken kasabaya girmeden aracınızı park edeceğiniz ücretli otoparklar bulunuyor. Otopark ücreti saat başı; 2 Euro'ydu.

GARDA GÖLÜ VE SİRMİONE'DE NERELERİ GEZMELİ?
Teras (Terrazze Brivido Lago di Garda); Garda Gölü’nü kuşbakışı seyre dalmak için en güzel lokasyon. Burayı muhakkak yazın defterlere. Konum olarak, tam Garda Gölü’nün Tremosine Bölgesi’nde yer alıyor. Yaz için alternatif bir rota arıyorsanız kesinlikle buraya gelebilirsiniz. Venedik’ten 150 km uzaklıkta yer alan ve Verona’nın hemen dibindeki Garda Gölü’nde konaklama için çiçeklerle bezeli Sirmione bence en unutulmaz konaklama tercihi olur.

Sirmione, Garda Gölü’nün en güneyinde, karanın göl içine kıvrılarak girdiği ve bu nedenle her iki taraftan gölle çevrili olan çok güzel bir İtalyan köyü. Seyahat, keşifler kadar keşiflerde yaşadığınız mutlulukların toplamı gerçekten. İkisi arasında mükemmel bir uyum var. Ve bu uyum, bu tepede Terrazze Brivido Lago di Garda'daki seyir terasında eteklerimde uçuşuyordu sanki. Hayal ediyorum. Geçen yaz ki karavan kiralamalı maceranın alternatifi olarak listeme eklemeliyim hemen burayı! Her yaz Münih'ten karavanlarıyla onlarca ailenin uğrak noktası olduğunu da öğrendim buranın. Değmeyin keyfime. Karavan en sevdiğim. Evi olmasın, karavanı olsun isteyen bir deliden söz ediyoruz nasılsa! Hemen aklımdan biletleme hevesi geçti, yüzümdeki tebessümlerde keskin çizgiler belirdi. Alico olsa tanırdı o çizgiyi, bilirdi susturamayacağını ve hemen bakardık birbirimize. Dünya öyle büyük, öyle güzel ki! Ve Garda sen benim içimdeki hiç susmayan gezgini yine harekete geçiren en güzel yer!

Neredeyse yerleşimi Taş Devri'ne uzanan ve İtalya için geçmişte çok önemli bir stratejik öneme sahip kasaba, sadece dingin ve gurme keşif dolu bir keşif yapmak isteyenler için değil, termal suyu seven turistlerin de ilgi odağı.

Kentin hemen girişindeki kale, altından geçen elektrikli teknelerle resmen şölen gibi. Castello Scaligero Kalesi 13. yy'dan bugüne gelmiş, o dönemlerde savunma amaçlı inşaa edilen kalenin üst katına çıkarak, yukarılardan göle manzarasına bakmak şahane bir his!

Limon renkli, zeytin yeşilli seramik dükkanları ve sarmaşıklı kaldırımların hemen yanından yürüyerek ulaştığımız Parco Maria Callas Parkı, aşık olduğum yeşili ve bugüne dek hep görüp nasılsa buradaki kadar güzel durmayan harika palmiyeleri ile nefis bir soluklanma noktası.

Ah dondurmalar! Sirmone'de bir çok dondurmacı var, külahları büyük, çeşitleri bol. Krema gibi, mis gibi, nefis tatta. Dondurma'nın tadını o kadar sevmişim ki, seyahat defterimi cebimden çıkarmadan sadece sokağı yazmışım aklıma; Via Vittoria Emanuele Caddesi'ndeki dondurmacılardan hangisinden olursa kapın bir tane, etiketleyin beni de! Ortak olayım anınıza!

Sirmione, çok sevip, yeniden kavuşmak istediklerimden oldu. Umarım en kısa zamanda deneyimleme fırsatınız olur, o zaman anlayacaksınız, kışın bile bu kasabada nasıl baharı yaşayabildiğinizi...

0 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!