SİRAKÜZA (syracuse-ortigia)

Syrcusa'yı size sıcak, samimi bir Sicilya kenti olarak betimleyebilirim. Limanından dolayı tarihte çokça önemli bir yere sahip olan şehir, şimdilerde yerel pazarı, kılıç balığı spesyali ve meydanda bulunan etkileyici Duomo'su ile ünlü. Tabii dolaşırken, sizi çok güzel kahve molalarına götüren arnavut kaplı taş kaldırımların uzandığı sokak araları da şehri güzel hatırlamak için tatlı noktalar.

Biz araçlı gitmiştik ama otobüs ile ulaşım daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi tercih edebileceğiniz diğer bir yol. Katanya Otobüs Terminaline vardığınızda; Interbus (Etna Transporti) firmasına ait otobüsleri göreceksiniz. Gidiş-Dönüş fiyatı, kişi başı Katanya'dan Syrcusa'ya 9,5 Euro ve yaklaşık 1 saat sürüyor. İnternetten sefer saatlerine mutlaka bakın, ben size bu bilgiyi yazabilmek için terminalden bilgi aldığımda, kışın sefer sayılarının düştüğünü söylediler. Biletleri otobüsün kendi içerisinden de alabiliyorsunuz.
Syrcusa'yı dolaşırken, Yunan izlerini ve kentin hemen ortasında Yunan Medeniyeti'ne ait kalıntılar görüyorsunuz. Çünkü Antik Yunan Dönemi'nde bir koloni devleti olarak kurulmuş. Hatta o dönemlerde Atina ile yarışan bir turizm cennetiymiş.
Ünlü matematik ve fizikçi Arşimet'in de doğduğu, limanı ile bizi gezerken harika bir yaz sabahına uyandıran şehrin tamamı yıllık tarihinden dolayı, 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınmış. Ayrıca Syrcusa'nın yakınlarında bulunan Pantalica Kayalık Mezarlığı'da koruma altına alınan bölgeye yakın diğer gezi noktalarından biri.

Zaten şehir merkezi Ortygia olarak geçiyor ve merkeze ulaştığınızda sizi karşılayacak ilk yapı; Porta Urbica yani şehrin eski kapısı. Siracusa Adası eski dönemlerde tamamı surlarla çevrili bir kale olduğundan, giriş kapısı bu kalıntıların içerisinde korunuyor. Yine aynı bölgede Apollo Tapınağı Tempio di Apollo da var. Tarihi M.Ö 6. Yüzyıl’a dayanan yapı, Bizans Döneminde kilise olarak kullanıldıktan sonra, Müslüman yönetimine geçince tahmin edileceği üzere, Camiye çevrilmiş ve sonra tekrar kiliseye dönüştürülmüş.
Baştan söylemek gerekirse, yol üstü uğranılacak bir durak ve gezmeniz için iki saat yeterli.
Şehre dair aklımda kalan en güzel yapı; Corso Umberto'yu takip ettiğinizde ve Meydan'a doğru kıvrıldığınızda karşınıza çıkan Duomo'su. Katedral - Duomo di Siracusa, Palazzo Arcivescovile, Palazzo Beneventano del Bosco ve Chiesa di Santa Lucia alla Badia Kiliseleri yapıları pastel ve açık tonlarıyla geniş bir meydanda gerçekten insanın içini açıyor.

Adımlarınızı sıklaştırdığınızda daha sahil tarafına indiğinizde, solda denize bakan bir sürü restoran göreceksiniz. Akşam gün batımında, esen rüzgarda keyifli bir akşam yemeği yemek Syrcusa'nın en güzel aktivitesi olabilir. Bu arada hemen bu restoranlara gelmeden, denize bakan bir seyir bölümü var, buradaki gölet ve denize bakan park turistlerin fotoğraf noktası ama bence deniz çok şahane olmadığı için tabloluk bir sonuç alamıyorsunuz.

Ara sokaklar için belli bir adres yok, hepsine gire çıka, Ada’nın en ucundaki Kale’ye Castello Maniace'e doğru yürüyebilirsiniz.
-Yemek için önerim kesinlikle; Foglia. Açık, ferah ve deniz mahsullü Fettuccine'si çok leziz.

-Son bir öneri de dondurma severler için geliyor; Stecco Natura. Adından da anlaşılacağı üzere, tamamen doğal ve buz parmak tadında dondurmalar yapıyor. 


Rotanın devamı olan Cavagrande Kanyonu için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!