RAVELLO

LİMON KOKUSUNUN EN ÇOK YAKIŞTIĞI YER; RAVELLO
Amalfi'nin uzandığı manzaraların, birleştiği bir diğer rüya rota da Ravello.
Kuş bakışı bakabileceğiniz en güzel tepe manzarasını vaad eden Ravello'da yalnızca 3000 kişi yaşıyor. Yazları yoğun bir turist ziyaretinin gerçekleştiği bu dağ kasabası, benim Positano'dan sonra en sevdiğim durak oldu.

Eğer araçlı değilseniz, SITA Otobüslerini kullanabilir ve Amalfi'den sonraki durağınız olacak şekilde organize edebilirsiniz buraya gelişinizi.
Ufacık meydanı, tepe manzarası sunan noktaları ile Ravello'ya gelmişken, yapmadan dönmeyeceğiniz listesi ise şöyle, giderseniz benim içinde içinize limon kokularını çekip, manzaralara doyun olur mu?

RAVELLO GEZİ REHBERİ

Villa Cimbrone
Burası aslında otel olarak kullanılıyor ama ziyaretçilerine kaıları her daim açık olan mekan, 11 yy.'dan günümüze ulaşan enfes bir villa aslında. Terrazzo dell’lnfinito (Sonsuzluk Terası) enfes bir manzara vaad ediyor. Virginia Wolf dahil pek çok yazar ve sanatçının da konakladığı yapının en güzel kısmı özenle dolaşmanızı hak eden bahçesi. Bahçenin tam içinden aşağıdaki manzaraya bakınca, neden Güney İtalya rotasında en çok kullandığım kelimelerin "muhteşem, enfes, şahane..." gibi kelimeler olduğunu anlayacaksınız. Giriş ücretli, kişi başı 8 Euro.

carnets de voyage italie - les jardins de la villa cimbrone - ravello

Villa Rufolo
Manzara vaad eden, Ravello'nun diğer villası da Villa Rufolo. Ünlü sanatçı Wagner'in Ravello'ya bıraktığı güzel anılardan dolayı, villa her yıl şahane bir müzik festivaline ev sahipliği yapıyor. Bende en çok küçücük arada kalmış kasabaların bile turizme kazandırılıp, hatta festivallere bile ev sahipliği yapmasına bayılıyorum, imreniyorum, kıskanıyorum. Keşke bizim ülkemizde de yaygınlaşsa diyorum. İkiye ayrılmış gibi duran bir ağaç ve iki şahane kubbe olan fotoğrafların hepsi buradan çekiliyor işte. Buraya da giriş ücretli ve kişi başı; 5 Euro.

-Ravello'da arabamızı ücretsiz olarak kasabanın ortak otopark alanına bıraktıktan sonra, Ceramiche Cosmolena Factory yani renkleri ile sizi içeri buyur eden bir seramik atölyesi göreceksiniz. Fiyatlar elbette pahalı ama tabak, çanağa ilgi duyanlardansanız mutlaka girmelisiniz.

-Ravello'ya dair size yapabileceğim ve benim de hafızama kazınıp, en güzel anılarım dediğim aktivite gündüz ya da gece, hatta mümkünse güneş çekilince Ravello ve Minori kasabaları arasında yürümeniz.
Otomatik alternatif metin yok.-Biz tek bir gece yemek yedik ve onun içinde yine manzaranın eşlik ettiği harika klasik müziki bir tercih yapalım istedik. Diyorum ya, bu rota Uzakdoğu'a balayı yapmış olmamıza ve 5 yıldızlı otellerde kalmamıza rağmen, bütçeyi en çok zorladığımız tatildi. Yemek için atmosferi, şık sunumu ve unutulmaz müzik şöleni ile Falalella şiddetle tavsiyemdir. İki kişi, bir şişe şarap dahil Euro ödemiştik.

Rotanın devamı olan Atrani, Minori, Maiori köyleri için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!