PULA

Pula, adının dört harften oluşması gibi, tek çırpıda söylenip, hoop oldu bittiye getireceğiniz yerlerden değil. Rovinj daha romantik, daha sakin. Pula daha oyunlu, hem alışveriş, hem tarih, hem kültürel etkinlik var.
Yerlisine göre İstra'nın göz bebeği aslında burası. Çünkü Roma Dönemi'nden kalan eserler, ciddi bir ziyaretçi akını oluşturuyor. Yine Hırvatça'dan sonra en çok konuşulan dil, İngilizce değil İtalyanca. Ve gezerken çok keyif aldığımız detay da, kasabanın bir lokal pazarı var. Bilirsiniz lokal pazar gördüm mü, hemen koşarım içerisine, hiç çekinmem. Alico'nun pazardan aldıklarımızla omzunu incitmişliği bile var. Mutlu olacağım ya da olduğum yerleri nasıl bulacağıma kafa yormam, bence işin en sihirli iksiri. Peşine düşüyorum, araştırıyorum, gideceğim rotaları ÖSS'ye hazırlanır gibi oklarla falan çizip, listeler yapıyorum. Deli işi ama bununla mutlu oluyorum. İşte mutlu olduğum lokal pazarın tam içine girdik Pula'da. Başta hava sıcak acaba girmesek mi diyen Alico, Pula'nın en meşhur şeyinin zeytinyağı olduğunu öğrenince iyi ki gelmişiz'le bitiriyor cümlesini. Buradaki çiftçilerin en güvendikleri ürün; kendi ürettikleri zeytinyağı, resmen içirerek ikram ediyorlar herkese. Gerçekten leziz ve nefis.
Konaklamaya bence gerek yok, yol üstü duraklarınızdan biri olmalı. Siz sıralamayı nasıl yaparsınız bilmiyorum ama Rovinj'den de geçilebilir Porec'ten de. Hatta Porec-Pula arası araçla 55 dakika sürüyor.

PULA GEZİ REHBERİ

Peki Pula'da Neler Var?

-Pula, Hırvatistan’da bulunan, Istrian Yarımadası'nın güneyinde, sahil kenarında yer alan bir balıkçı kasabası. Tarihi 3000 yıl öncesine dayanıyor, başlarda çok bir şey yok gibi gelse de size aslında yoğun turist kabulünde bulunmasının en önemli sebebi; 3000 yıllık geçmişiyle Roma Amfitiyatrosu'na sahip olması ve tarihi dokusu bozulmamış ve günümüze kadar korunmuş bu yapı da turistler için burayı ziyaret sebeplerinden biri oluyor.
-Küçük bir şehir olmasına rağmen, sahip olduğu tek tarihi yapı bu da değil. Kiliseler ve meydanların ev sahipliği yaptığı kemerlerden tutun da, tarihi kapılarla dolu bir şehir. Ship olduğu en önemli zenginliklerden biri de; Antik Çağ döneminden günümüze kadar gelebilmiş olan Forum içerisinde yer alan Augustus Tapınağı.
-Sokak ve cadde tabelaları bu Istria Yarımada'sının genelinde olduğu gibi hem Hırvatça, hem İtalyanca. Sadece tarih ve kültür meraklıları için değil, deniz severler içinde ideal bir kent. Çok güzel plajları var.

PULA YEME-İÇME REHBERİ

 Fortuna
Tam hızlı bir atıştırma yapıp, yola devam edecek gezginler için. Biz yol üstü uğramıştık. Sandviçleri güzel. Adresi; Istarska Ulica 18, Pula 52100, Hırvatistan
Kod Kadre
Ben Saray Bosna'ya daha önce gitmiş ve yerinde yemiştim. Ama cevapcici buralara özgü yerel bir köfte. Denemek isteyenler için mekanın lezzeti hiç fena değil. Adresi; Teslina Ulica 51 | Pula, Istarska 52100, Pula 52100, Hırvatistan
Pizzeria Asterix
Pizzası gerçekten güzel, alternatif olarak listenizde durabilir. Adresi; Piranesijev Prilaz 11, Pula 52100, Hırvatistan

Rotanın diğer yazısı için Porec için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!