POREC

Zagreb sonrası durağımız daha doğalı, daha denize doymalı rotalar içeriyor. Dağların dik uzandığı yamaçların altında kalan Dalmaçya Kıyı şeridi gerçekten inanılmaz.
Tüm sahil şeridi boyunca kıyılar ve kıyıların oluşturduğu adalardaki denizin rengi ve berrak yeşil-mavi tonu muazzam! Zagreb'ten ayrılır, ayrılmaz araçla tam konum olarak, İtalya ile komşu olan hatta neredeyse lokal şarapları, küçük, dar sokakları, renkli minicik evleri ve şarap bağları ile iyice İtalyalaşan ve daha sonraki duraklarımız olacak olan Dubrovnik, Split gibi daha turistik olan sahil şehirlere olan yakınlığı sebebi ile kalp şeklinde olan Istria Yarımadası'na geldik.

İlk durağımız Porec. Burası çok sakin bir balıkçı kasabası tadında. Kasabanın küçüklüğü, insanların sıcak kanlı oluşu gerçekten İtalya'nın güneyini andırıyor. Bir yeri ilk görüşte İtalya'ya benzetmek inanılmaz bir katman benim için. O zaman zaten kendiliğinden seviyorum orayı. Çünkü İtalya, sevmenin ülkesi. Porec de öyle işte, ama asıl bomba bir sonraki yazıda paylaşacağım ve sizin en çok soru sorduğunuz Rovinj. İnanın Rovinj'e dair tek bir kuş bakışı manzara bile gördüklerimin size yansıtabildiğim yüzü değil. Çok daha güzeli. Sanki bir pamuk şekerin üzerine, en beğendiğiniz lokal bir akşam üstü şarabı içmişsiniz, muhteşem bir gün batımı yakalamışsınız gibi. Hayatta hep en sevdiklerinizin toplaması gibi. Alt alta yazıp, sağlama yapmanıza bile gerek kalmıyor. Ama önce, oranın fragmanı gibi duran sakin Porec'den bahsedeceğim.
Bu rotanın olmazsa olmazı bence araç. Araçla seyahatin en güzel tarafı da küçük bir araştırma ile bile, seveceğiniz ara duraklarda mola vermeniz ve oranın lokal hayatını keşfetmeniz. Porec de bunlardan biri işte. Gezmek için yemek molası dahil 2 saatinizin yeteceği şirin bir kasaba.

Porec, kireç taşı ve mermerden yapılma binaları ve meydanları ile beyaz rengin hakim olduğu bir yer. Aslınd abir Hırvat şehri ama iyiden iyiye Yunanistan'ı da andırıyor. Herşeyden biraz biraz yani. Porec’teki tarihi bina ve kiliselere bakınca, Slav, Latin, Grek ve Osmanlı kültürlerinden etkilendiklerini ve dar sokaklarda kaybolurken, sakin yaşamlarda her gün deniz kokusuna akraba uyanmanın mümkün olduğuna tanık oluyorsunuz.

Biz uğramadık ama Umag'da, Porec gibi ara durak alternatifi yapabileceğiniz bir Hırvat şehri olarak cebinizde durmalı. Buralar hakkında çok fazla söyleyecek şey yok, az turistik, özellikle Almanların ve İtalyanların yılın belli dönemlerinde tekne turları ve tatlı akşam yemekleri için tercih ettiği mekanlarla dolu bir şehir. Hatta İtalyanlaşan şehirlerden biri derken, ciddi olmamı tescilleyebileceğim bir bilgi geliyor şimdi; Yön tabelaları ya da sokak isimlerinin çoğunda Hırvatça dışında, İtalyancaya da rastlıyorsunuz.

Konaklama olmadan güzelliği ile tanıştığımız Porec için bazı yeme-içme alternatifleri ise aşağıdaki şekilde;


POREC YEME-İÇME REHBERİ

- Pekara Concettino
Kahvaltı için yer ararken bu kelime daime kulağınıza bu yarımada'da aşina olmalı. Çünkü bu coğrafyalarda fırınlara "pekara" deniyor. Burası da fırın gibi ve leziz bir alternatif. Adresi; Mate Vlašića 39 | Porec, Rovinj, Hırvatistan
-Restaurant Val
Hem deniz mahsülü, hem pizza için tercih edebilirsiniz. Adresi; Materada, Porec 52240, Hırvatistan
-Kantun Grill Corner
Değişik soslarla marine edilmiş et yemek isterseniz, tercih edebilirsiniz. Bir de cevap cici köftesi meşhur. Adresi; Mirta 8, Porec 52440, Hırvatistan

-Bistro Pizzeria Dino
Burası hem çocukları, hem aileleri mutlu edecek cinsten. Hem et, hem de pizza çeşitleri geniş. Adresi; R. Koncara, 19a, Porec, Hırvatistan

Rotanın benim için gözbebeği sayılan Rovinj Gezi Rehberi ve detaylı yazı için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!