NÜRNBERG

Almanya’nın Küçük Venedik'i; Nürnberg
Mevsimlerden bahar olunca, içimizdeki kaşif haydi diyor, güneşin tam tepeye çıkmadan, insanı bunaltmadığı, yeşilin en taze olduğu mevsimde bir yerlere kaçmamız için bizi hareketlendiriyor. Hal böyle olunca da, bütçemizi zorlamayacak, hem ekonomik, hem de hafta sonuna sığdırabileceğimiz bir seyahat arayışı içine giriyoruz ve bingo! Nürnberg bileti buluyoruz.
Seyahat planı yaptığım günlerin arası bu kadar yakın olunca, artık daha çok ait hissediyorum bulutlara kendimi. Size de oluyor mu? Bir hafta arayla Almanya’nın Hamburg ve Bremen şehirlerini bitirip, bir hafta sonu yine aynı ülkenin başka şehirleri eklenince rotamıza, artık daha çabuk teslim oluyorum başka ülkelerin şehirlerine…
IMG_9257
Nürnberg, Almanya’nın Bavyera eyâletinin Orta Frankonya Bölgesi’nin ikinci büyük kenti. Birincisi ise Münih.
Havalimanından şehir merkezine ulaşım oldukça kolay. Kentteki Dürer hayranlığını daha havalimanından başlayarak, her yerde hissediyorsunuz. Kişisel olarak evde kitaplarını arşivlediğimiz, çalışmalarına hayran kaldığımız, Ortaçağ’da sanatını icra ederek, adından söz ettirmiş Alman ressam Albrecht Dürer burada doğup, yaşamış. Hatta öyle ki havalimanın adı bile onun ismiyle değiştirilmiş. Bu arada havalimanı çok küçük ancak 2009 yılında “Almanya’nın en iyi havalimanı” ödülünü almış.
Kente dair ilk izlenimleri sizinle paylaşmadan önce, havalimanından merkeze ulaşımın çok basit olduğunu eklemeliyim. Dil seçeneklerinde türkçe var, zaten U2 hattına binip, merkeze ulaşmanız zamansal olarak, 15 dk. sürüyor ve tek kişilik bilet 3,20 euro. Bilet almak için HVV Turist İnfo gişelerini ya da otomatlarını kullanıyorsunuz. Biz Nürnberg’e gelmeden önce, ben Nürnberg’e yakın masalsı şehirler-kasabalar olarak nereleri gezebiliriz? diye bir liste çıkardığım için hazır şehir merkezine gitmek için bilet alırken, onlarında biletlerini alalım dedik ve HVV’nin banka usülü sıra numarası alarak, hem bilet alıp, hem bilgilendirme yaptığı gişesinde sıra beklemeye koyulduk. Hayatımın en şaşkın anlarını yaşadığım dakikalardı diyebilirim. Gişedeki kadına “Rothenburg ob der Tauber” ve “Bamberg” içinde bilet almak istediğimizi söylediğimde ödenecek toplam tutarın 10 EURO olduğunu söyledi. Üstelik vereceği biletin Cuma-Pazar arası ara kasabalarda geçtiğini ve Nürnberg’i gezerken, şehrin kendi içindeki metro ağını kullanırken de “aynı biletin” geçerli olduğunu söyledi. Yani kısacası, Nurnberg dahil, Unesco Dünya Mirası listesi’ndeki bir kaç şehri daha bu biletle sadece 10 Euro’ya gezebiliyorsunuz. Bu muazzam bir şey. Her zaman yinelediğim ve seyahat etmek için fırsatlar yaratabileceğinizi söylerken, anlatmak istediğim şey buydu işte! Düşük bütçelerle de gezmek mümkün!
FullSizeRender 4
Nurnberg’in şehir merkezine gelir gelmez, otelimize doğru yürümeye başladık.
Adı gibi havalı Nürnberg ve kesinlikle hem konaklama, hem de harcama anlamında oldukça ucuz bir şehir. Hamburg en ekonomik seçeneği tercih etmemize rağmen, konaklama maliyeti olarak, çok fazla bütçe ayırmamıza neden olmuştu. Nürnberg ise tam tersi, harika otellerde, çok uygun fiyatlarla konaklama imkanı veriyor size. Bu anlamda size gözüm kapalı bir önerim var. Hem Mitte Bölgesi’ne yakın oluşu (şehir merkezi), hem de 4 yıldızlı olmasına ragmen üç günlük bütçesinin oldukça uygun olması sebebile Hotel Adina’yı konaklama için gözüm kapalı öneriyorum. Biz 3 günlük kahvaltı dahil (mükellef kahvaltı) 700 TL’ye konakladık. Üstelik bebekli ya da çocuklu aileler için de oldukça avantajlı bir otel. Odaları apart tadında. Her odanın kendine ait mutfağı var ve su ısıtmanız ya da çocuğunuz için yemek pişirmeniz gerektiğinde, pratik şekilde bunu da halledebilirsiniz.
Kanallar ve Köprüler Şehri Nürnberg’te Nereler Gezilmeli?
Kaiserburg Kalesi (Imperial Castle)
2. Dünya Savaşı öncesinde bir çok Nazi mitingi gören şehrin tarihi dokusu savaş sırasında çokça zarar görmüş. Kimi yapılar tarihe gömülürken, kimileri yeniden inşaa edilmiş. Nürnberg’in sokakları, insana tarihin sayfalarının kokusunu hissettirir gibi duruyor karşımızda. Nürnberg'e dair ilk yapılan plan, Nürnberg Kalesi'ne çıkmak.

Taş kaldırımlı yollardan, hafif yokuşlarla yukarıya doğru çıktıkça merak gittikçe artıyor. Çünkü eğer şehrin kuş bakışı görüntüsünün güzel olması, o kente o anda aşık olma sebebidir. Bu düşüncelerle çıkıyoruz kaleye.
Tarihi Kaiserburg diğer adıyla, (Imperial Castle), Nurnberg'in tarihe tanıklık etmiş gerçek bir simgesi. Pegnitz Nehri kıyısında yükselen Nürnberg’in tarihsel zenginliğinin en önemli sembolü olan ve Kaiserburg adı verilen İmparator Şatosu, asaletini ve heybetini kaybetmeden kente tepeden bakmaya devam ediyor yıllardır. Çıkar çıkmaz tarihi hissediyorum. Kalenin geçmişi Kutsal Roma İmparatorluğu dönemine dayanıyor. Tarihle bu kadar iç içeyken, eskiden gücün ve ihtişamın simgesi olarak gösterilen İmparatorluk kalesine, şehrin tarihi dokusunu hissedebilmek için, çok turistik diye ön yargı duymadan mutlaka çıkılması gerektiğini düşünüyorum. O kadar tepeden o tarihi Orta Çağ kentine baktığınızda ister istemez geçmişi düşlüyorsunuz. Hiç bir şeyin yabancısı değilmişsiniz ve hiç bir şeye uzak değilmişsiniz gibi sanki. O tarihi kubbelere yağmur damlaları düşerken, aklımdan geçiriyorum. Hitler'in başkent yapmayı düşündüğü Nürnberg gerçekten dokusundan hiç ödün vermemiş harika bir gezgin şehri. En tepeye çıktığınızda yine teller var ancak, bunlar fotoğraf almanıza engel olacak kadar dar teller değil. En tepede 360 dönerek, şehrin manzarasına bakarken önümüzdeki bilgilendirme yazılarında çok enteresan bir şeye rastladım. Sizin de dikkat etmeniz için altını çizmek istedim. Kuş bakışı manzaraya baktığınızda, aşağıda dört tane bina görecekiniz (merdivenin tam solunda kalan manzaraya bakan kısım) Buradaki dört evden üçü savaş sırasında tamamen harap olmuş ancak en baştaki küçük sıyrıklar alarak, o günden bugüne gelmiş. Kalede de evlerin tam savaş sırasında çekilmiş fotoğrafları var. Hem önünüzdeki fotoğrafa, hem de aşağıda evlerin orjinal haline bakabilmek, buna tanıklık ediyor olmak ve onca yılı düşünmek gerçekten olağanüstü bir duygu.
IMG_7776
Albrecht Durer’s House (Albrecht Dürer’in Evi)
Zamanın bi' cetveli yok, eğrisi, doğrusu ya da düzlemi yok. En azından masa başı mesaisinde değilseniz ve seyahat ediyorsanız siz zamanı yöneten olursunuz. Biraz hızlı aktığı oluyor kabul ama planlarla günü dolu kılmak sizin elinizde. Bizde durum tam bu hislerle gezdik Nürnberg’i.
Nürnberg küçük ama oyunlu olduğu için çok güzel planlar yaparak dolaşabileceğiniz bir şehir. Mesela Colmar'daki maket evlere benzeyen bu tatlı evin, hatırasını, hikayesini öğrenince masal dinleyen küçük bir kız çocuğu gibi oluveriyorum bir anda. Meşhur ressam Dürer’in evi burası.  Kendisi 19 yıl boyunca yaşamış ve eserlerine bu evde hayat vermiş. Hal böyle olunca, şehrin de gurur kaynağı olmuş. Bu yüzden turistik anlamda sanatçının evini gezmek Nürnberg'te merak ve bilgi edinme anlamında yapılacak en güzel aktiviteler arasında. Evin merdivenlerinden çıkarken, Dürer'in hayatını düşünüyorum da, "farklılık" her çağda insana kazandırıyor. Çünkü o dönemin ressamlarından farklı olarak, resimlerinde yüzlerce yıl sonrasının gerçeküstü akımını çağrıştıracak öğeler kullanmış. Pek çok ressam yaşarken şöhrete kavuşamazsan Dürer şöhretin tadını çıkarmış. Servetini 27 yaşından itibaren resimlerini çoğaltıp satmasını sağlayan gravür tekniğine borçlu. Bu sayede ahşap, bakır baskı eserleri Avrupa’nın her köşesine yayılmış. İşte bu yüzden müzeleri, kütüphaneleri ya da tarihte yer edinmiş insanların ilginiz olmasa bile evlerini ziyaret etmek kültürel açıdan en çok doyuran şey seyahatlerde. O yüzden Nürnberg listesine yazın derim!

Heilig-Geist-Spital (The Hospital of the Holy Spirit)
Şimdi sizi dünyanın en fotojenik hastanesi ile tanıştırıyorum. Yazının hepsini okuyana da bir sürpizim var sonunda. Manzarası kadar hikayesi ile de Nürnberg'in en güzel fotoğraf alanlarından biri bu hastane bence. Dış mimarisi ile Nürnberg'in en güzel noktası olan Kutsal Ruh Hastanesi Heilig-Geist-Spital (The Hospital of the Holy Spirit), 14'üncü yüzyıldaki veba salgınları sırasında kilisenin güçlenmesinden rahatsız olan bir hayırsever tarafından nehrin üstüne yaptırılmış, sonra vakfa dönüştürülmüş. Yani gönüllülük üzerine kurulan bir yapı. Yüzyıllarca yetimlere, kimsesiz yaşlılara sığınak olan binada odaların bulunduğu avlu müzeye, eski yemekhane restorana dönüştürülmüş.Şehrin tam ortasında ve 1332 yılından bu yana, Orta Çağ"da kurulmuş en büyük hastanelerden biri. İçerisinde yaşanan, bırakılan anıları bilemem ama görüntü gerçekten büyüleyici. Hayat gerçekten yaşadıklarınızın alt alta toplamı ediyor. Neticede adı hastane biliyorum, ne kadar kötü anı var olsa da içinde, hayat ummadığınız anda, içeride biriken olumsuz manzaralara rağmen, onun dışarıdan görüntüsü ile bile başka bir insanı mutlu edebiliyor. Günün sonunda ne kadar çok manzaraya baktığınız, hangi tepeden kendinizi bırakırcasına kuş bakışı evreni dinlediğiniz, evlerin pencerelerine baktığınızda ne kadar çok hayal kurduğunuz ile alakalı. Aslında neyin sizi mutlu ettiğini keşfedip, onun için imkan yaratmanızda sır. Bu hastaneye bakınca, işte ben sırrımı bulmuşum diyorum. Bulmak isteyen herkesin, imkanına-fırsatlarına yalın ayak koşmasını diliyorum şimdi. Bayır aşağı hem de! Pegnitz Nehri'nden bunu diliyorum sizin için. Hatta bu seyahate benimle şu anda ortak olan herkes için! (Tam adres olarak; Adres: Spitalgasse 16)
IMG_8015
Trödelmarkt, Kaiser Brücke, Kettensteg Fleisch Brück Köprüleri
Nürnberg'in sevilesi şeylerinden biri de, insanın içini ısıtan ve yolları birbirine nehrin hemen üstünden bağlayan köprüleri. Nürnberg'i sıcak, hatta sıcacık hatırlayacağım şeylerinden biri olan köprülerin bazılarında ellerinde kadeh olan insanlar görüyorsunuz gün batımı saatlerinde. Güneydeki Lorenz ile kuzeyde Sebald adlı eski kasabaları birbirine bağlayan bu köprülerin üzerindeki seyyar tezgâhlarda hem alışveriş yapılabiliyor, hem de bazı köprülerin üzerine inşa edilmiş eski evlerin mimarisinde hayallere dalınıyor!
 
Özellikle gün batımında çok güzel renklere bürünen şehri, fona alarak fotoğraflar yakalamak ve zamanı ölümsüz kılmak yapılacak en güzel şeyler. Kettensteg Fleisch Brück, ve Kaiser Brück gibi isimleri sizi çağıran bir sürü köprü var. Köprülerin hepsinden yürüyüp, itina ile fotoğraf çekmek değil de, o fotoğrafın içine dahil olup, anı kapsülünüze bir şeyler eklemek istiyorsanız en önerilesi yer, sizlerden birinin bana yazdığı Trödelmarkt’a çıkan Kaiser Brücke Köprüsü. Trödelmarkt küçük bir adacık. 16. yy'dan kalma. Adacığı çevreleyen yapılar ve bu nefis köprü akşamda çok güzel ışıklanıyor. Ambians muhteşem, sadece biz değil, sanki herkes bir şeyi kutluyor gibi. Hayatı mesela. O büyüleyici nehrin üzerinde hayatı kutlayan insanlar kümesiyiz sanki. İlkokulda birbirinin içine geçen kümeler vardı hatırlar mısınız? Saçma gelirdi bana. Niye kümeler birbirinin içerisine geçiyor derdim. Meğer şimdi anlıyorum dünyanın bir yerlerinde, Pegnitz nehrinin iki yakasını birbirine bağlayan küçücük maket gibi şehirde aynı hislerle, aynı yerde kesişen insanlar kümesiyiz şimdi. Kümenin kesiştiği yerdeki ortak paydamız da, mutluluk!
IMG_9268
Hangman Bridge
Burası Nürnberg’in en rüya kısmı diyebilirim. Özellikle gündüz vakti mutlaka gitmelisiniz. Trödelmarkt adasını çevreleyen tüm yapılar gerçekten büyüleyici. 16. yy’dan kalma tahta asma köprünün üzerinden geçerken, sokak çalgıcısının çaldığı melodide nehrin üstüne kayboluyoruz adeta… Ve işte o zaman anlıyorum, masallar sadece geçmişe ait olmaz asla, köprünün etrafındaki Orta Çağ’dan kalma maket evlerin rengi, köprünün altından akan nehir ve nehrin ortasında yarısı suya gömülü ağaçların olduğu bölge harika bir masal yaşatabilir hiç beklenmedik anda insana… Bu yüzden Hangman Bridge’e uzanan yollar şölen gibi…
Nüremberg Toy Museum (Nürnberg Oyuncak Müzesi)
Geçmişine sahip çıkma konusunda çok başarılı bir şehir olan 950 yıllık Nürnberg şehri, butik müzeleri ile de kalbimizi hemen çalmayı başarıyor. Oyuncak Müzesi sizi çocukluğunuza götürürken adeta birer sanat eseri niteliğindeki bu oyuncakları seyretmeye doyamıyorsunuz müzeyi adımlarken. Burası dünyanın en önemli oyuncak müzelerinden biri.
Hatta Sunay Akın’ın İstanbul’a bir oyuncak müzesi kurmasına da ilham veren Spielzeugmuseum'da eskiden günümüze uzanan bir sürü oyuncağın örneği mevcut. İlla çocuk olmanıza gerek yok, bence hala eti puf seven, o kokuyu duyduğunuzda mutlu olan ve çokokremi bir an olsun ağzınıza sıkmayı aklınızdan geçiren insanlardansanız, tarihe yapacağınız bu eğlenceli yolculuk ziyadesiyle mutlu edecek sizi.
Haupmarkt
Denize ekmek atınca, onu hemen farkeden balık gibiyim. Değişik bi' sokak, yeni bir meydan, toplaşan insanlar görsem "heyoo orada hayat var, hadi gidelim" diyor içimdeki çocuk. Şimdi bu çocuğun gitmek için sabırsızlandığı yer ise; Nürnberg'in 1349 yılından beri ayakta olan pazar meydan; Haupmarkt. Burada meyve sebzeden hediyelik eşyalara, yerel lezzetlerden oyuncağa ve el işlerine kadar gündelik yaşamın her parçasını bulabilirsiniz. Özellikle Noel Pazarı ile dikkat çeken merkezdeki Aziz Sebald ve Aziz Lorenz Kiliseleri gotik mimarinin günümüze ulaşan en güzel örnekleri. Orta Çağ mimarisini koruyan binaların en belirgin özellikleri ise; sivri çatıları ve cumbaları. Bu çok canlı bir pazar yeri, tarihte bu alan Nürnberg’in ticaret merkezi imiş, şimdi bolca çiçek, meyve, peynir, salam sucuk süs eşyası satan standlarla dolu. Bu pazar yerine bakan “Provenza” diye bir İtalyan Restoranı var. Yukarıdan pazara, Frauenkirche’ye ve “Schöner brunnen” (güzellik çeşme)’sine bakan terasında keyifle yemek yemek ve tarihi dokuyu hissetmek için güzel bir mola olabilir!
 

Schöner Brunnen Çeşmesi

Buradaki Çeşmenin olduğu meydan aynı zamanda şehrin en canlı meydanı, çünkü aynı zamanda kaleye çıkan yolun hemen ortasında bulunuyor. Old market Bölgesi’nde yer alan ve gündüzleri çoğu türk olan pazarcıların yerel meyve ve sebzeler sattığı pazarın hemen bulunduğu noktada yer alan çeşme, altın figürleri ve etrafındaki kalabalık ile de hemen dikkatleri üzerine çekiyor. Çeşmenin etrafı tellerle koruma altına alınmış, yapım yılı 1385. Oldukça eski ve tarşihi. Çeşmenin etrafında bulunan 40 adet figürün Kutsal Roma İmparatoru’nun dünya görüşünü simgeleyen figürler olduğunu öğreniyoruz araştırdıktan sonra. Çeşme, savaş döneminde Avrupa’yı saran veba salgınından şehrin kurtulması şerefine inşaa edilmiş.
 
Handerwerkof Crafts Yard
Şehrin bu bölgesi ise, Nürnberg'in diğer keşif noktası. Eski kent kalesi ve kuleleriyle çevrili olan,büyük tren istasyonun tam karşısındaki Handerwerkof farklı ve canlı bir bölge. Burası kent ile ilgili araştırma yaparken, adını deftere not ettiğim bir yer oldu. Kendime bazı zamanlarda anahtar kelimeler belirliyorum. Sonra bu kelimeleri, şehirle uyumlu adreslerin altına yazıyorum. Gözlerimi kapatıyorum ve oraya gitmeden, oradaymışım hissini yakalamaya çalışıyorum. Tarihler, parklar, sokaklar var mı sevebileceğim, onları öğreniyorum. İşte tam da bunları yaparken, sadece tarihi dokusunu düşününce bile beni heyecanlandıramaya yeten bir bölge oldu Handerwerkof Crafts Yard Bölgesi. Peynir, şarap satan tezgahlar, mola için küçük dükkanlar ve samimi etkinlik alanları ile dolu. O zaman ne diyoruz yazın deftere! (Adres. Am Königs)
Nürnberger Trempelmarkt
Nürnberg’te her yıl Mayıs ve Eylül aylarında Almanya’nın en büyük antika ve eski eşya pazarı olarak dünyaca nam salmış, eskiye meraklı onlarca insanın gittiği Nürnberger Trempelmarkt kuruluyor. Biz bir hafta arayla bu pazarı kaçırdık ancak gittiğiniz döneme rastlıyorsa, listeye eklemeniz açısından paylaşmak istedik.
Nürnberg’in En Güzel Sokakları…
Hayatta en sevdiğim şey, daha önce gitmediğim bir şehirde, araştırma yaparken not almadığım, keşif yaparken şans eseri karşıma çıkan sokaklar, yerler, hatta deyim yerindeyse sokak üstü keşifleridir. Çünkü onlar tebessüme her daim gebedir ve en güzel anıları yaşattıkları için seyahat dönüşlerinde sizing zihninizde unutulmaz olurlar. İşte Nürnberg’te dolaşırken, hiç hesapta olmayan, sadece lokallere rastlayacağınız sokaklarda gezinirken hoşuma gidenleri derliyorum. Umarım sizinde unutulmaz anılarınıza eklenirler…
-Albrecht Durer’in evinin olduğu sokağa paralel Lammsgasse Caddesi, yürürken kaybolacağınız evler ve tabelalarına aşık olacağınız dükkanlarla dolu…
-Obere Wörthstrasse ve Uniere Worthtrasse adımlamaktan keyif alacağınız muhteşem fotoğrafik sokaklar….
 
-Weisgerbergasse, Nürnberg’in taş kaldırımlı sokakları, en güzel Bira Evleri ve muhteşem pastel renkli evlerinin toplandığı en sevdiğim sokağıydı!
-Roonstrasse yerlilerin huzur dolu evleri ve tatlı bir oyun okulunun yer aldığı tatlı bir cadde. Petra-Kelly-Platz'da keyifli yürünebilecek diğer bir cadde.
 
-Deutschhernstrasse ve Kleinmeidenmühle kanal kenarı çok güzel evlerin olduğu bir bölge.
-Hallerwiese Parkı ise, kanal kenarı uzanan harika bir park. Park yolunun yer aldığı, yerlilerin kitap okumak, bisiklete binmek ve parkın hemen sonunda yer alan uygun bütçeli kafesinde bir şeyler içerek, özellikle hafta sonları yoğun kalabalıklar oluşturduğu park Nürnberg’in nefes almak için ideal en tatlı parkı.
FullSizeRender 2
Nürnberg’te Alışveriş…
-Alışveriş yapmak ve biraz da elinizi kolunuzu doldurup, keyiflenmek isteyenlerdenseniz, Breite Gasse’yi not etmelisiniz.
-Ben değil ama siz yurt dışında mutlaka alışverişe de zaman ayıranlardansanız harika caddeler öneriyorum, haydi koşun; Karalinenstrasse, Frauentor ve Kaiserstrasse hem uygun bütçeli, hem de tanıdığınız markalardan alışveriş yapmanız için ideal lokasyonlar.
Nanu-Nana ev için hem dekorasyonel, hem de yaratıcı ürünler alabileceğiniz benim şehre dair favori dükkanım. (Biz Königstr Bölgesi’ndeki şubesine gittik.)
Albrecht Dürer evi yakınlarındaki Bohne&Kleid tasarım ürünler satan harika bir konsept store.
Ultra Comix, Gangwechsel, Thalia, Deuerlein, Handwerkerhof ve Fahhradkiste hoşunuza gidebilecek diğer dükkan önerileri.
Gostehfon Bölgesi’nde az sayıda vintage dükkan var. Siz de benim gibi ikinci el severseniz, 14.80 adındaki mağazaya göz atabilirsiniz.
Nürnberg Yeme-İçme Önerileri
 -Sauerkraut denilen lahana turşusu ve Kartoffelsalat adıyla nam salmış, patates salataları her ne kadar benim damak tadıma hitap etmese de, Brüksel’den sonra hayatımda yediğim en iyi sosislerin Nürnberg’te olduğunu söyleyebilirim. Izgara sosis için yerlisinden tavsiye, şehrin en eski, en geleneksel ve nokta atışı için en iyi adresleri; Zum Gulden Stern, Bratwursthausle ve Bratwurstglöcklein.Bu mekanların üçünde de Bavyera kıyafeti giymiş garson kızlar, tüm yemekleri geleneksel konseptte servis ediyorlar. Pazar günü hem restoranlar, hem de dükkanların kapandığını itina ile notlarımıza eklemekte fayda var.
-Sanders Steakhouse, kesinlikle sarımsaklı ekmek ve iyi et için Nürnberg’in tartışmasız en iyi adresi. Rezervasyonsuz, özellikle Cumartesi akşamları gitmeniz neredeyse imkansız. Ancak mekanın şarapları ve etleri olduğu kadar ev yapımı tiramisü’sü de enfes! (Adres; Haydnstrasse 15 90491 NÜRNBERG)
Ahhh o kadar tadı damağımızda kaldı ki, gidip de rezervasyonsuz olduğu için dönmenizi asla istemem, o yüzden numarasını da ekliyorum; 0911 44 12 00.
-Cupcake ve tatlı macaronlar için; Sandybel’i itina ile deftere not ediniz.
-D’auzur Café, ortamı ve üç beş masalık yeri ile küçük ama bir o kadar tatlı bir café. Kahveleri harika!
-Yine Albert Durer’in evinin olduğu meydanda Wanderer Café self servis hizmeti ve yerel üretim şarapları ile özellikle güzel havada hem turistlerin, hem de lokallerin değişmez adresi.
-Ahhh! Muhteşem bir akşam için yine rezervasyonun şart olduğu harika bir önerim var. Im Keller, Frankonian mutfağı, biraz daha lokal ve bölgenin geleneksel yemeklerini Bavyera kostümlü garson kızlar ve çalgıcılarla sunan harika bir akşam yemeği alternatifi. Restoranın iç dekorasyonu muh-te-şem!
 
-Fınyas Taverne, akşamları dolup taşan harika bir bira evi. İç atmosferi yine harika olan mekan, akşamları lokallerin akınına uğruyor. Mum ışığında, onlarca çeşit ev yapımı bira deneyimi için mutlaka rezervasyon yaptırmanız şart!
-Bergbrand, camekanlı ortak masalarına yayılıp, en güzel Nürnberg sokağı dediğim Weisgerbergasse’yi seyre dalabileceğiniz alternative bir café önerisi.
-Für fie Vegetarisch, ev yapımı soslar satan otelimize giden yol üzerindeki harika bir sos dükkanıydı. Pesto sosu üçer, beşer bavula attığımız ve eve bizimle gelen lezzetlerden biri oldu.
-Nürnberg’in Sebald olarak geçen bölgesinde yer alan ve nehrin akan sularının sesinde, harika bir mola için efsane bir adres geliyor şimdi; Kettensteg kırmızı beyaz pötikare perdeleri ve ahşap masaları ile kesinlikle şehrin diğer oturulacak mekan listesine girmeyi başarıyor.
-Kuhmuhne ise, hamburger ziyafeti çekmek isteyen bizler için tam bir cennet olduğundan, önerilecekler listesine girmeyi çoktan başardı bile…

SADECE 10 EURO ÖDEYEREK, ALMANYA’NIN EN MASALSI KASABALARINI GEZMEYE VAR MISINIZ?
Rothenburg ob der Tauber
Bamberg
6 Comments
 • Kamil ALİ Savaş

  Reply

  Bu güzel ve açıklayıcı bilgiler için teşekkürler Özlemciğim.
  Sevgiler.

  • özlemköksal

   Ben teşekkür ederim, hepsine ortak olduğunuz için. Sevgiler

 • Sibel Savaş

  Reply

  Guzel gezgin? tafsilatlı bilgileri bizlere yaşatarak aktariyorsun. Emegine saglik?

  • özlemköksal

   Çok teşekkür ederim, gezmek ayrı keyif ama paylaşmak bambaşka benim için. Sevgiler ?

 • Hikmet

  Reply

  Özlem Hanım biraz ilgisiz olacak ama Fotoğraf çekimlerini hangi makine ile yapıyorsunuz. Tabi sadece objektifden mütevellit değil ya fotoğraflarınız güzelliği o ayrı bir konu. Kaleminize sağlık. Son olarak Bosna Karadağ gezi yazınız var mı?

  • özlemköksal

   Merhaba hiç alakasız değil, rica ederim. Fotoğraflarımı Canon Eos 70 D makinem ya da ıphone ile çekiyorum. Bosna ve Karadağ yazısını henüz yazmadım, önümüzdeki hafta en geç Hırvatistan rotamızın tamamı Karadağ özellikle ayrıntılı olarak blog da olacak. Sevgiler.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!