NESSEBAR

Orta Çağ Kasabalarını hep sevmişimdir, Belçika'da Brugge'de gezerken de, başka bir ülkenin bambaşka şehrinde adımlarken de hep tarihi fısıldadıkları için kulağıma büyülenmişimdir. İşte Nessebar'da Bulgaristan'da bulunan ve Unesco Dünya Mirası Listesi'ne alınmış olan bir Orta Çağ kasabası.

Eskiden ada olan ve sonraları dar bir geçitle ana karaya bağlanan Nessebar'ın girişi özellikle bahar ve yaz aylarında sizi iki tarafındaki masmavi denizi, ahşap yel değirmeni ve akşam hava kararınca ampullerle süslü heybetli bir giriş kapısına götürüyor. Sahil şeridinde sağlı sollu, bir sürü balık restoranı bulunan kasabada, aracınızı balık restoranlarının herhangi birinin önüne park edip, marinadan yürüyüp, tarihi giriş kapısına yürüyebilirsiniz.

1983 yılında Unesco Dünya Mirası listesine alınan kasabada, 1956 yılı itibari ile pek çok önemli kalıntı bulunmuş ve arkeologlar çalışmalarına tüm hızıyla devam etmiş. Kentin eski dokusu, arnavut kaldırımlı yolları, altı beton, üstü ahşap tarihi evleri ve renkli çömlekçileri ile hediyelik eşyacılarının arasından süzülürken, bir kaç ay sonra yaz sezonunda kalabalıklardan yer bulamayacağınız Sunny Beach'e iniyoruz.

Sunny Beach, Nessebar'ın göz bebeği, en çok turist ağırlayan sahil şeridi. Kumlu plajı ve masmavi denizinden çıkıp, bira ve kalamarınızı yiyebileceğiniz restoranlarda seçim yapmakta zorlanırken, rotanın kapanışını yapmadan size kıyak geçeyim; Flagman adlı restoran kızartmaları ve ortamı ile hem lezzeti hem fiyat performansından memnun kaldığımız bir tercih oldu.

Bulgaristan rotası burada sona eriyor, kısacık bir tatiliniz varsa ve vizeniz cepteyse bu rota zamanınızı değerlendirmek için ideal. Özellikle mevsimlerden yazsa.

Rotayı beğendiyseniz, yorumlarınızı bekliyorum!
0 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!