Strict Standards: Redefining already defined constructor for class googlefonts in /var/www/wp-content/plugins/wp-google-fonts/google-fonts.php on line 140
MUDANYA – Özlem Köksal

MUDANYA

Eğer bizim yaptığımız rotayı takiben son durağınız Mudanya olacaksa, buraya çok az vaktiniz kalmış demektir. Biz daha önce çok kez Mudanya'ya geldiğimiz için hakkını vererek pek çok kereler burayı zaten keşfetmiştik. Kaldı ki Alico'nun tüm çocukluğu burada geçtiği için, Ege özlemi, deniz kıyısı hasreti ya da zeytin kokusu eşliğinde o eski mahalle kültürünü ne zaman özlesek hep buraya çeviririz yolumuzu... O yüzden daha detaylı bir keşif için Mudanya'ya bu rotayı takiben bir merhaba deyip, daha sonra uzun keşifler için yedekte tutabilirsiniz.
Mesela geliyorsanız bizce ilk iş; Tarihi Yaşayanlar Börekçi'sinden sıcak sıcak, lokum gibi böreklerinizi alıp, deniz kenarındaki çay bahçesine oturmak.
Mudanya, aslında geçmişine baktığınızda Bursa’nın en eski limanlarından biri. En eski tarihi M.Ö 7 yy'a dayanıyor ama bizim kitaplardan okuduğumuz daha yakın tarihe döndüğümüzde ise nüfus mübadelesinin yapıldığı zamanlara ışınlanıyorsunuz. Hatta mübadele öncesi Rum'ların ağırlıkta olduğu bölge bugün hala eski Rum mahallelerinin bozulmamış dokusu, tarihi ve renkli ahşap evleri ile mahalle kültürünü bugün bile yansıtıyor.

Renkli ahşap evlerin, denize açılan sokakların arasında gezinirken ben burayı en çok İstanbul'un Kuzguncuk semtine benzetiyorum.
Günümüzde mahalle adlarından Halitpaşa Mahallesi olarak göreceğiniz ama eski adıyla Girit Mahellesi olan denize açılan sahil kısmı, özellikle geçtiğimiz yıl başlanan ve bu yıl hala devam eden sahil genişletme çalışmaları ile oldukça rahat dolaşılacak bir sahil şeridine ev sahipliği yapıyor. Siz aracınızı otopark parası vermeden, sokak aralarından birine park ettiğinizde, ilk görmeniz gereken ve hatta Mudanya'yı adımlamaya ilk başlamanız gereken yer; Mudanya Mütareke Anıtı. Aslında tarih kitaplarından hatırlayacağınız şekilde Mudanya; Lozan Antlaşması sonrasında yapılan nüfus mübadelesiyle burada yaşayan Rumların Girit’e, oradaki Türklerin de buraya gelmesi ile bugünkü durumuna geliyor ve geçmişten bugüne mahalle kültürünü yansıtıyor.

Eğer daha geniş vaktiniz olacaksa, Osmanlı’dan kalma camiler, 18. yüzyıldan kalma Tahir Paşa Konağı ve özellikle favorim olan kapak fotoğrafını çektiğimiz beyaz-mint yeşili köşk ile çok sayıda tarihi ve cumbalı yapıların tümünü iyice dolaşmalısınız.

Yemek için ise; Bursa Osmangazi yolundaki Kayhan'da Pidecioğlu'nda Bursa'nın meşhur pidesi olan cantık'tan yemenizi tavsiye edebilirim.
Yolları önünüze katacağınız ve bu rotayı gerçekleştireceğiniz harika hafta sonlarınız olsun.
0 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!