MONREALE

Hayatım boyunca ilk defa küçücük sayılabilecek bir kasabada, farklı bir şey hissettim. O yüzden turun gözbebeği, her ne kadar sonda kalmış olsa da kesinlikle Monreale'ydi.
 Sicilya'nın ne Palermo'su, ne Katanya'sı ben kesinlikle Monreale diyorum.
 
Monreale'in aşağıdaki fotoğrafı yakaladığım sokağı ve onca kapısı, köşesi sanki oraya aitmişim gibi hissettirdi bana. Çamaşırların asılı olduğu balkonları, nüfusun neredeyse büyük bölümünü oluşturan yaşlıları, siz yürürken bir anda sesi sizi büyüleyen sokak sanatçıları. Hepsi Monreale!
Aidiyet duygusu sadece doğduğun topraklarda olmuyormuş, bütün günü tek bir evin kapısının önüne çökerek, aynı sokağı belki 18 kere turlayarak da oluyormuş. Çünkü gülmek sadece tanıdıklarına yaptığın bir mimik değil, Monreal'deki bu tatlı teyzenin yaptığı gibi hiç tanımasan da sana dünyaları armağan edebiliyormuş onu anladım.
 
İlk defa telefonu elimden bırakıp, o dünyaya daldım sekiz saat boyunca. Hayatımın en unutulmaz günü; Monreal'di. Belki şimdi değil ama ben kendime söz veriyorum. Ölmeden önce mutlaka kısacıkta olsa bana sevginin, gülmenin, renklerin, tebessümün hayattaki en gerçek şey olduklarını öğreten bu şehre/kasabaya mutlaka yeniden geleceğim. Bu yazıyı bu teyzenin hemen evinin önünde yazmıştım, bir şeyler anlatmak istemişti, anlamamıştım ama tebessümünden güzel şeyler söylemek istediğini çıkarabiliyordum. Fotoğrafımız bile var artık. Monreale'in en güzel anı buydu.
Sokakları, köşeleri insanı mutlu eden bu az duyulmuş Sicilya şehrini o yüzden azıcık anlatmak, paylaşmak istedim sizinle;
 • Monreale konum olarak, Palermo'ya oldukça yakın. Araçla 5-10 dakika. Palermo'dan direk kalkan otobüslerde var. Biz Alico'nun abisinin eşinin ailesinin evinde kaldık ve ne kadar şanslıyız ki evin Monreale'nin bu güzelliklere uzaklığı 5 dakikaydı.
 
 • Yol konusunda sizi uyarmak isterim; Eğer alışık değilseniz azıcık bocalayabilirsiniz. Yol normalde iki şerit ama tek arabanın geçeceği darlıkta ve virajlı yollardan geçerek ulaşıyorsunuz bu tatlı kente. Kıvrılan yolların sizi getirdiği yer ise; 40.000 nüfuslu Monreale. Merkezde beyaz çizgili otopark bulursanız ne güzel!
 • Monreale'nin önemi ev sahipliği yaptığı Kathedral'den geliyor. Kathedral'in içi tamamen altın parçalarının birleştirilmesiyle oluşmuş ve Avrupa'nın ikinci büyük Kathedrali olma özelliği taşıdığı için Unesco Koruması altında ve sürekli otobüslerce turist ağırlıyor. Ki yeğenimiz Leonardo Ali de bu kilise de vaftiz edildi... O yüzden içinin büyüleyici olmasının bizim için ayrı bir anlamı da var.
 
 • Bizim evinde kaldığımız, Cetti'nin babası Pietro buralı. Eşiyle burada tanışmış ve şimdi torunlarıyla burada yaşıyorlar. Onun söylediğine göre Kathedralin yapımında Müslüman işçiler görev almış, çünkü o dönemde bu sanatı çok iyi icra ediyorlarmış. Bir katolik Benediktin manastırı olarak 13. yy'da kurulan kathedral, esas gelişimini 17 ve 18 inci yüzyıda tamamlıyor. Katedral, Roma, Bizans, Arap etkileri taşısa da, tam bir  Norman mimari şaheseri. Dünyanın mozaikleriyle en ünlü katedralinin duvarlarının tümü, eski ve yeni ahitten tam 42 alıntının tasvirleriyle dolu.
 • 2 Euro ödeyerek kathedralin üst kısmına çıkabiliyorsunuz.
 • Kathedralin hemen yanında, Orta Çağ dokusunu dün gibi koruyan, kasabanın bir okulu ve hemen ardında büyük köklü ağaçların eteğinde soluklanacağınız bir park var. Parkın adı; Belvedere. İtalyanca kelime anlamı "güzel görüntü" demek diyor Cetti, ve o zaman anlıyorum. Anlamına uygun parklara, güzelliklere sahip olmak ve onları korumak ne güzel şeydir.
 
 • Son olarak, kasabanın dondurmacısının önünde akşamları deli kuyruk oluyor. Bence lezzeti efsane değil ama Sicilya'ya özgü, Instagram hikayelerinde de paylaştığım" ekmek içi dondurmayı" deneyimleyebilirsiniz. Bizim kağıt helva arası dondurmayı tek geçerim o ayrı.

Bizim Sicilya maceramız bu şekilde tamamlandı, onca kilometre, onca anı ve onca güzel şehirle taçlandırdığımız seyahat sonrası, Sicilya çabuk özlenecekler arasına girdi bile! Aklınıza takılanlar, paylaştığım bilgilerden beğendikleriniz veya yazı hakkında düşündükleriniz için yorum bırakabilirsiniz. Seyahatle kalın!

6 Comments
 • Yasemin

  Reply

  Merhaba Özlem,

  Sizilyaya Ağustosta gitmeyi düşünüyoruz. 8-10 gunluk bir gezi .Yazılarınızı okudum ama merakım plajlar daha çok. Kumlu temiz plaj durumu nasıldır acaba? Hayal kırıklığı yaşarmıyız? Sehirleri seceveğimden eminim ama 100de 60 plaj deniz odaklı gideceğiz de 🙂

  • özlemköksal

   Aslında plajları özellikle çok detaylı yazdım ve çakıl yada kum olanları özellikle belirttim yazıda, gözünüzden kaçmış olabilir. Ama genelde kumluk. Gideceğiniz plaja göre benim yazıma tekrar bakmanız ve internetten fotoğraflarına bakmanız iyi olur çünkü koy ve rotaya göre değişiyor kum ya da çakıl oluşu. 🙂

 • Yasemin Altunkasa

  Reply

  Teşekkürler.

 • bilun tezcan acar

  Reply

  Merhaba Özlem,

  14-19 Haziran arası Sicilya’da olacagız. Bizim de biletlerimiz gidiş dönüş Katanya. Tüm yazılarınızı zevkle okudum ancak kac gece nerde konakladığınız net anlayamadım. Güzergah üzerinde kaç gün nerede konaklamalı tavsiyenizi rica ederim.

  • özlemköksal

   Yazıda paylaşmıştım aslında, Katanya’da iki gün kaldık ve araçla spontane hareket ettik. Neyi daha çok sevdiğinize ve nasıl bir tatil hayal ettiğinize göre gün dağılımı yapabilirsiniz.

 • ulas

  Reply

  selamlar ozlem hanım; 17-22 agustos arası sıcılya programımız var balayı ıcın.yazınızı dıkkatlıce okudum.turla gıdıcez fakat bagımsız hareket etmek ıstıyoruz.bu yuzden arac kıralamak ıstıyorum.ortalama 5 gun ıcın ne kadar bı odeme olur?onerecegınız bır kıralama sırketı var mı? tesekkur ederım

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!