KRKA MİLLİ PARKI

Sabahın erken saatlerinde rotamızı Krka Ulusal Park'ına çevirdik. Doğayı severiz, şelalelerde huzur buluruz çünkü. Ve aslında bu rotayı yaparken en çok heyecanlandığım Krka Ulusal Park'ına vardığımızda, içimi kaplayan tarifsiz huzur ve eşsiz doğayı anlatamam. Instagram hikayelerinde paylaştığım ve hala #alicozlemcroatia hashtag'i ile Instagram'da arattığınızda görebileceğiniz enfes şelale videoları ve görselleri gördüğünüzde bana hak verip, rotanıza dahil edeceğinize eminim.

Biz sabah 08.00'de açılan Krka Milli Park'ına giden ilk feribot için sabahın erken saatlerinde Zadar'dan yola çıktık. 
Bu şekilde uzun roadtrip'lere hep doğa, şelale ya da milli park eklemek, hem ruhumuza, hem de yolculuğumuza yapacağımız en güzel terapi oluyor.
Derken, ilk feribotun sırası için yola koyulduğumuzda, 08.00'deki feribot için bile yavaş yavaş kuyruk oluştuğunu göreceksiniz. Özellikle Cumartesi ve Pazar Günleri değil de, hafta içi rotanıza eklemeye özen göstermenizi tavsiye ederim burayı.
İçeriye girişte 3 kişi için 340 Kuna ödedik. Yani toplamda 200 TL
Milli Park alanına ulaşmak için önce yarım saatlik bir feribot yolculuğu yapmanız gerekiyor. Feribotlar her 30 dakika da bir kalkıyor.
Yağmur için feribotlar hazırlıklı, eğer çocuklu iseniz, içeride de seyahat edebiliyorsanız. Dışarı kısmı isterseniz yan ve üst kısımlarda, yağmura karşı muşamba var.
İçeride yemek yemek için lokal meyveler satılıyor, parayla giriş yaptığınız steril bir tuvalette var. (bebek altı değiştirmek için alan yok maalesef)
Süre olarak gezmek bir tam gün alır.
Krka National Park aslında oldukça büyük bir park, birbirinden farklı yedi sekiz doğa güzelliğinin birleşmesiyle oluşmuş.

İçerisinde sayısız göl ve çok fazla şelale var.
Şelalelerin hepsi aynı noktada olmadığından, feribotla ana noktaya geldikten sonra, trekking rotaları ile yolunuza devam ediyorsunuz.

Ve sonra fotoğraflardaki muhteşem şelaleler kucaklıyor sizi. Doğa inanılmaz bir mucizeler bütünü. Suyun akışı, gücü, çıkardığı olağanüstü ses ve etrafın yeşili tarifsiz.
Bir de Plitvice Milli Parkı var. Zagreb ve Zadar arasında kalıyor ama içerisi ancak iki günde bitirilebilecek gibi olduğundan hatta konaklama yapılabilecek bir otel bile bulunduğundan, biz bu milli parkı görmeyi tercih ettik.

Hırvatistan'da toplamda 8 tane milli park var ve hepsi bambaşka cennet köşelerle dolu. Yani sadece tarih, kültür ve deniz tutkunları için değil, trekking ve doğa severler içinde çok efsane bir rota bu.
Krka Milli Parkı, adını Krka nehrinden almış, yol boyu görüyorsunuz nehrin uzantılarını yemyeşil ormanların içinde...
Konum olarak, Sibenik kentinin biraz kuzeyinde, Krka nehri boyunca uzanan 110 km2’lik bu alan, 1985’de Milli Park olmuş.
 

Rotanın diğer yazısı Split için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!