KAYAKÖY

GÖRDÜĞÜM EN BÜYÜLEYİCİ HAYALET ŞEHİR!

Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı zenginlikleri, sadece denizle sınırlı değil. Neredeyse 5000 yıllık bir geçmişle ve hala o dönemdeki düzenle kalan Kayaköy kesinlikle tarihe merakınız varsa, rotanıza eklemeniz gereken bir destinasyon.

Yürüyorum...
O eski ve terk edilmiş evlerin hala bacalarını görüyorum,
Duvarların mavileri, pembeleri, neredeyse pencere pervazlarından birbirine 5000 yıl önce seslenen insanları duyuyorum sanki,
Dumanı tüten evin, hanenin sıcaklığı değiyor yüzüme, ne tuhaf...
Kayaköy, seni asla unutmayacağım.
Çünkü tarih unutmayanların ve mirasına sahip çıkanlarındır biliyorum...

19.yy'ın başlarında kurulan Kayaköy Antik Kenti, Osmanlı Devletinin son dönemlerinde yaşayan neredeyse 3000 nüfuslu Rum'lardan oluşuyordu.
1923 lü yıllarda karşılaşılan mübadele ile Levissi’de yaşayan Rumlar Yunanistan’a göç etmişler ve çok uzak değil 1957'lerde yaşanan depremden dolayı yerleşim yerlerinde evler harabeye dönüşmüş.
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kendi sitesinde Kayaköy için "sonsuzluğu hedefleyen anıt mezarlar" diye bir kavram geçiyor ve burayı ziyaret edince ne kadar haklı bir söylem olduğunu iliklerinize kadar hissediyorsunuz.

Yine Bakanlığın sitesi ve verilerinden yararlanarak yerleşim yeri ile ilgili şu detayları da paylaşayım sizlerle;
"Kayaköy'de ayrıca her biri 50 m² büyüklüğünde, manzara ve ışık açısından birbirinin önünü kapatmayan, genellikle alt katları kiler olarak kullanılan, girişte çatıdaki yağmur sularının toplandığı zemin altı sarnıçlarına sahip ikişer katlı 350-400 konut var. Bu evlerin arasına serpiştirilmiş çok sayıda şapel, iki büyük kilise, bir okul binası ve bir gümrük binası da ziyaret edilebiliyor.
 
Örenyeri içerisinde bulunan Aşağı ve Yukarı Kilise’nin avlularının restorasyon, bakım ve onarım çalışmaları kapsamında 1 Ekim 2017 tarihine kadar ziyarete kapatılmış."

Giriş 5 TL.
Büyüleyici bir yer burası, lütfen saatlerce gelip, dolaşın.
Hem girişte aracınızı ücretsiz park edebileceğiniz bir alan, aşağıdaki gibi sedirlerde demleme çay içebileceğiniz, çocuklarınızla at binebileceğiniz bir ortam da var.

Daha ne olsun değil mi?
Biz bir gün batımının bu denli büyüleyici olduğu, tarihin bu kadar uzak ama bir o kadarda yakın olduğu çok yer gördük ama en etkileyici olanlarından biri için Kayaköy'ü itinayla not defterimize not edebiliriz.
Rotanın devamı olan Marmaris ve Selimiye yazısını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
0 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!