EGE VE AKDENİZ TURU

YEŞİLE DOYMALI, MASMAVİ SULARI KUCAKLAMALI EŞSİZ BİR ROTADAN BİLDİRİYORUM;
TÜRKİYE CENNET, EGE BÖLGESİ BU CENNETİN EN GÜZEL MÜCEVHERİ
Ege'yi de, Akdeniz'i de, ülkemizin bir çok yerini de küçüklüğümden beri gezerim hep.
Beni takip edenler bilir, hatta her yaz mutlaka 15 günümüzü Bodrum'da geçiririz,
Blog'da benim bayıla bayıla yazdığım, sizinde sonradan çok severek, okuyup gittiğiniz İzmir'in az bilinen, mis gibi köylerinden tutun da, Bodrum'un kalabalıklardan uzak hangi koyları varsa onları keşfederim hep.
Yani az bilinen ya da sakin bir deniz havası alıp, doğaya dokunacağım yerlere öncelik vermek üzerine kuruludur yurt içi keşiflerimiz.
İşte bu kez Alico'nun da "artık yurtdışı olmasın", "döviz aldı başını gitti", "aile ekonomimize, bütün kış yorulan bünyelerimize iyi gelsin" ısrarlarıyla bir hafta boyunca Ege'den koylar, antik kentler, manzaralarla dolu ara rotalardan bildirdik sizlere. Ve en az sizde bizim kadar çok sevdiğiniz için, Kaş, Kalkan, Selimiye, Datça, Marmaris, Fethiye ve daha bir çok noktayı çok detaylı birer rehber şeklinde paylaşmak istedim sizlerle.
Yani aslında hepinizin beklediği, üzerine oylamalar döndürdüğü mis gibi bir #alicozlemtürkiye rotası başladı ve hem bizim açımızdan çok dolu dolu geçti, yeni keşifler yaptık, hem de sizlerden harika geri dönüşler aldık.
Rotamızı nasıl yaptık, nerelere uğradık, hangi koyları neden tercih ettik, kamp deneyimlerimiz nasıldı, hangi az bilinen yol duraklarını ve keşif noktalarını ekledik rotamıza hepsini ince ince, uzun uzun anlatacağım size tüm detaylarıyla.
#ALİCOZLEM TÜRKİYE ROTASI GURURLA SUNAR, EGE BÖLGESİ'NİN EN GÜZEL YAZ DURAKLARI
Başlarda Ege ve Akdeniz'i kapsayan uzun soluklu 9 günlük bir roadtrip planladık ve Ege Bölgesi'nin koyları, Datça'nın mavisi, Selimiye'nin sakinliği, Kaş ve Datça'da tekne turu derken, harika bir gezi gerçekleştirdik.
 
ROTAYI NASIL PLANLADIK, NERELERİ GEZDİK?
Biz rotamızı kendi aracımızla yaptık, harcamalarımızı minimumda tutmak için tatilin ilk üç gününden sonra, tamamen çadırda konakladık.
 Ege Bölgesi'ndeki çadır ve kamp deneyimimiz, kamping alanları ve ortalama bütçeleri ile ilgili bilgi almak için bu yazıma tıklayabilirsiniz.
 Eveeet! Seyahatimiz totalde 9 gün sürdü.
Yol üstü hem lezzet, hem keşif anlamında enfes duraklarımız oldu, yazının en başında şunu söylemekte fayda var;
Selimiye, Datça, Marmaris dahil tüm uğrak noktalarda tesis olmayan, "havlunu ser, denizine gir" mantığında koylar keşfetmeye çalıştık ve sanıyorum ki sizlerinde bu yüzden hoşuna gitti.
 Roadtrip'imizin ilk durağı; Beş yıl önce gelip, aşık olarak döndüğümüz Kaş/Kalkan oldu.

Burada gerçekten gerek restoran, gerek odaları, gerek manzarası, gerekse personel ve otel sahiplerine varana dek, dört dörtlük bir karşılama ve hizmetle harika bir otelde konakladık.
 Fidanka otel ilk üç günlüğüne yuvamız oldu, otel ile ilgili Instagram profilimde çokça video var, girip öne çıkarılanlardan ve profilime koyduğum fotoğraf ve videolardan otel ile ilgili bolca fikir edinebilirsiniz.

Otelde konakladığımız sürece aldığımız en çok soru çocuk kabul edip, etmediği idi.
Otelin avlusu hatta her santimetrekaresi çiçeklerle bezeli ve gerçekten yaşayan bir sera gibi.

Çiçeklerin hangisine dokunup, hangisinin rengi ile büyüleneceğinizi, hangisi ile poz vereceğinizi şaşırdığınız için bitişik nizam bir düzen hakim otelin avlusunda. Bir de dik merdivenlerle odalara çıkıldığı için çocuklarla ilgili düşme, kayma gibi kazalar yaşanmaması adına ve birazcık da balayı oteli konseptinde olduğu için 0-6 yaş çocuk kabul edilemiyor. Ama 6 yaş üstü çocukların otelde konaklamasında hiç bir sorun yok.
 Biz normalde konaklama yaparken, gerek yurtiçi gerekse yurt dışında iki kriter belirleriz kendimize.
1) Ya ekonomik bütçeli otellerde konaklarız (ki genelde bu şekilde olur)
2) Ya da bizim için özel bir seyahatse veya bir özel günü kutluyorsak hikayesi, dokusu olan bir otelde konaklamayı tercih ederiz.
 İşte Kalkan'daki Fidanka Otel'i de, araçlı seyahatimizin 9 günün 6 günü çadır ve kampta geçeceği için ve zaten kampta normal bir tatilden, normal bir konaklama bütçesinden çok daha ekonomik kalacağımız için kendimize ödül vermek istediğimiz için tercih ettik. Her şeyiyle, bundan sonra bize aile, dost, yuva oldukları için zaman zaman tercih edeceğimiz ve oralara uğrarsak, mutlaka ziyaret edeceğimiz otellerden biri oldu diyebiliriz.
 Bu arada bütçesi otel ile örtüşmeyenler, gün batımında mutlaka bar kısmına uğramalı ve o muhteşem kokteyllerinden tatmalılar. Benim favori kokteylim; Green Fellas.
 
Bu arada akşam yemekleri ve menüleri de dillere destan, tercih ederseniz pişman olmayacağınızı garanti edebilirim.
 Hazırsanız #alicozlemtürkiye rotasının ilk durağına kaş/kalkan ile başlıyoruz.
 Detaylı Kaş/Kalkan rehberi için buraya tıklayabilirsiniz.
0 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!