BURSA

go OTANTİK VE TARİHİ DOKUNUN BİR ARADA OLDUĞU ŞEHİR; BURSA
Normalde Bursa'nın gezilmesi gereken yerlerinin hepsini paylaşmak, tarihi duraklarını hakkını vere vere upuzun gezmek nereden baksanız üç dört gününüzü alır, ben bu sebeple tek bir güne sığdırabildiğimiz kadarını ve şehrin bizi mutlu eden duraklarını sizlerle paylaşacağım.

-Bursa'da ilk durak, Eski Aynalı Çarşı içerisindeki antikacı, eskiciler içerisinde yürümek, tülbentlerin her birine işlenmiş renk renk oyaları seyre dalmak ve http://webconsultingsmp.it/?rjuks=tecniche-di-trading-binario&536=71 Koza Han'da köz kahve içmek ve çıtır simit yemek için molası vermek olmalı,

-Koza Han'da bizim kahve içmek için durağımız; optiozioni binarie Kahveci Ali Erol oldu.
-Sonrasında yine Tarihi Koza Han'ın cumbalı taş yapılarını ve Sultan II. Bayezıd tarafından, tüccarların yardımı ile 1948'de yaptırılan http://www.industries3r.com/albiol/6423 Koza Han Mescidi'nin merdivenlerinde koşturan çocukları seyre dalarken, go to link Hafız Mustafa'dan 150 yıllık geleneksel tatlıları olan dondurmalı irmik yemelisiniz.
-Bu arada sizin rotanız direk Bursa'dan başlayacaksa see Ülkü Pastanesi'nden Kestaneli poğaça ve üstüne de demli bir çayla ekler keyfi yapabilirsiniz. O kestaneli poğaça tadından yenmiyor.
-Şimdi Bursa'nın güzel lezzetlerinden sonra manzarası ve tarihi ile kavuşmak için istikametiniz şehrin güzel semti http://syaden.net/?giniefr=site-de-rencontre-serieuse-non-payant-en-belgique&161=15 Tophane olmalı. Tophane Bursa şehrine tepeden bakan, harika manzaraya sahip bir semt. Özellikle baharda giderseniz yemyeşil caddelerden ayrılıp, tepeye çıkan patika ve şehir surlarını takip ederek, isterseniz türbeleri ziyaret edebilirsiniz. Asıl tarihi dokunun şehirle buluştuğu nokta ise; Tophane'deki singles homberg Saat Kulesi. Her katında bir pencere bulunan, kare mimari özelliklerine sahip olan saatin tarihi oldukça eski. Aslında 1800'lü yıllarda yıkılan bir saat kulesinin yerine inşaa edilen bu kulenin tarihi ise; 1908'lere uzanıyor.
-Rotanız tamamen farklı olur da Cumalıkızık'ta değil de, Bursa'da kahvaltı etmeyi düşünürseniz diye de daha önceleri deneyimlediğimiz; source url Pasto Bursa ve get link Sümbüllü Bahçe Konağı'nı not edebilirsiniz.
-Bizim Bursa'ya her gelişimizde, öğle ya da akşam yemeği için değişmez adresimiz yıllardır ATTENZIONE! robot opzioni binarie video simulazioneption - Dunque è una truffa? Si tratta di un broker sicuro ed affidabile o è una truffa? Leggi prima di Iscriverti! Cemal Cemil Usta Uludağ Kebapçısı'dır. Çocukluğundan beri hiç adresimiz değişmedi. İskenderin porsiyonu 32 TL.

-Yok ben İskender yemiyorum, daha farklı yer arayışındayım diyenler için de, كيف يمكنني ربح أموال إضافية Balibey Han'da ya da Abdülmecit'in av köşkü olarak bilinen Hünkar Köşkü'nde yemek yiyebilirsiniz. (Abdülmecit'in av köşküne giden yol biraz engebeli)
-Bursa'nın tarihi aslında derinlere indikçe, bitiremeyeceğiniz ve her adımınızda başka bir şeyi araştıracak kadar da köklü. Mesela Irgandı Köprüsü ve Çarşısı Bursa'ya günü birlik gerçekleştireceğiniz gezilerinizde mutlaka uğrak noktanız olmalı.
Köprünün aslında çok büyük bir önemi var ve bizim ülkemizin bir değeri olması da aslında kendimizi şanslı hissedeceğimiz noktalardan biri. Çünkü Bursa'daki Irgandı Köprüsü, dünya üzerinde yer alan arastalı dört köprüden biri. Diğer örnekleri ise; İtalya'daki, Ponte Vecchio, Ponte Rialto ve Bulgaristan'daki Osma Köprüsü,
-Bizim bu gezide vaktimiz olmadı çünkü önceki gelişlerimizde gezmiştik; Tofaş Araba Müzesi ve Bursa Kent Müzesi daha geniş zamana bıraktığınızda gezebileceğiniz yerlerden bir kaçı. Araba Müzesi'nde, Bursa'da zamanında faydalanılan at arabasından, günümüz çağdaş otomobillerine geçişin hikâyesi anlatılıyor aslında. Kent Müzesi ise, 2002 yılında açılmış, Türkiye'nin çeşitli illerinden seçilerek getirilen kağnılar, top arabaları, ot arabası, odun arabası, Tatar arabası gibi eski ahşap ve demir işçiliğinin sentezine dayalı birbirinden ilginç araba örneklerini bir arada görme fırsatı elde ediyorsunuz. Bursa Kent Müzesi'nde Bursa´nın yaklaşık 7000 yıllık geçmişi anlatılmakta. Bu geniş tarih yelpazesinde Bursa kentinin tarihi, coğrafyası, ticari, sosyal, ekonomik ve kültürel değerleri görsel sunum, obje ve animasyonlarla desteklenerek ziyaretçilerle buluşturulmuş.
Dağ Manzarası ve Yeşilin Buluştuğu Aktivite; Bursa'da Teleferik
Bursa'dan bindiğiniz ve sizi Uludağ'ın zirveleri ile buluşturan teleferik, Türkiye’nin en uzun teleferik hattı kabul ediliyor ve toplam uzunluğu 9 km. Bursa’yı yukardan görmek,gözünüzü yeşile doyurmak ve temiz hava almak için süper bir etkinlik.Hafta sonları ciddi bir kalabalık oluyor, otopark ücretinin saati 10 TL. Aracı bırakma konusunda sıkıntı yaşamıyorsunuz. Kadırga Sarı alan Bölgesi'nden başlayarak, oteller bölgesine çıkıyor. Çıkış ve iniş 25'er dakika sürüyor. Manzara gerçekten doyumsuz. Yeni teleferiklerde 6-8 kişilik küçük kabinler var. Kabinler durmadan ring attığı için hafta sonu değilse ve kalabalık bir turist grubuna denk gelmezseniz 2-3 kişi bindiğinizde daha rahat ediyorsunuz.Tek kişi gidiş dönüş 38 TL, öğrenci ve 65 yaş üstü ise 27 TL.
-Bursa'nın tarihi duraklarını merakla gezme heveslisiyseniz, Osmangazi ve Yıldırım Mahallelerini mutlaka gezmelisiniz. Bursa, Osmanlı İmparatorluğu’nun devletten imparatorluğa geçiş dönemindeki başkenti olduğu için özellikle bu mahallelerde bulunan yapılar, tarih meraklıları için uzun uzun incelenmeyi hak ediyor.
-Şimdi sırada İstanbul'un Ayasofya'sı neyse, Bursa'nın Ayasofya'sını gezme zamanı.
Ulu Cami, Bursa denince akla gelen en önemli tarihi yapı. Bundan önceki gelişlerimde nedense ziyaret etme fırsatı bulamadığım ama bu gidişimde özellikle içerisinden büyülendiğim camiinin Osmanlı’nın ve Selçuklu’nun mimari özelliklerini görebileceğiniz çok sayıda detayı var. Ulu Cami’nin en dikkat çekici özelliği; hatırlarsanız story'lere de eklediğim ve şansımıza oradayken çok iyi bir rehberin detaylı bilgilendirmesi sonucu öğrendiğimiz Kündekâri sanatı ile ceviz ağacından oyularak yapılan, üzerinde Samanyolu Galaksisi işlenmiş minberi. İçerisindeki bölmeler ve namaz kılınan kısımlar gerçekten farklı.

 
-Hazır buraya kadar gelmişken ve vaktiniz varsa, her biri ayrı bir tarihi öneme sahip Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri ile Yeşil Camii'yi de listenize dahil etmelisiniz. Yalnız teleferik programını gerçekleştirirseniz, tarihi mekanlar bir tam gün için gezilemeyebilir.
Biz Bursa sonrası günü birlik turumuzda Misi Köyü ve Mudanya'yı gezdik.
 

Misi Köyü yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Comments

Leave a Comment

error: Content is protected !!