BASEL

BASEL'DE ULAŞIM
Kışın soğuğu havadayken, eller üşümekten cebe sokulurken gezilecek en güzel şehirlerden biri Basel.
Basel, İsviçre'nin kuzeybatısında bulunan bir sınır şehri.
Bizim gibi Mulhouse Havaalimanı'ndan aracınızı kiralayıp, hemen bu şirin şehri keşfe çıkar çıkmaz ilk dikkat edeceğiniz şey; Ülke tabelaları. Çünkü, Alsace Şarap Rotası'nı anlatırken yazdığım genel yazıda belirttiğim gibi; Fransa, Almanya ve İsviçre topraklarına açılan 3 ayrı çıkış kapısı bulunan Basel Mulhouse Uluslararası Havaalanı’ndan 3 ülkeye çıkış mümkün. Bu üç ülkedeki en yakın büyük şehirlerden dolayı da Basel-Mulhouse-Freiburg Havaalanı olarak geçen havaalanı, toprak olarak Fransa üzerinde bulunsa da İsviçre’nin Basel şehrine çok daha yakın. Aslında tek bir uçağa binip, üç ülkeye kısa yoldan ulaşabilme imkanı sağladığından dolayı pek çok insan açısından bir aktarma durağı olarak da kullanılıyor. Araçla havalimanından çıktığınızda, yapacağınız yanlış bir sapağın, çok kolay bir dönüşü yok. Bu sebeple, İsviçre çıkışını tam gördüğünüze emin olduktan sonra yola devam etmelisiniz.
Sırf Basel'e gidiş-dönüş bilet alıp, Alsace rotası ile ilgisi olmayan ama Basel şehrini ve komşusu olduğu bu üç ülkeyi etraflıca gezmek isteyenler içinde havalimanından hem Basel'in merkezine, hem de diğer ülkelere toplu taşıma ile ulaşımın nasıl olduğunu belirtmek de fayda var. Biz araçlı olduğumuz için bu yolları kullanmadık ama o zaman sizinle paylaşmak için Turist Info'sundan etraflıca bilgi alıp, deftere not etmiştim.
  • Fransa için; 11 numaralı otobüse bindiğinizde, trene aktarma yapmak için St.Louis tren istasyonunda iniyorsunuz. Yaklaşık 7 dakika içerisinde tren istasyonuna varınca, gitmek istediğiniz şehre bağlantılar hakkında istasyon haritası sizi yönlendirecektir.
  • Basel'in şehir merkezi içinse; 50 numaralı otobüse binebilirsniz. Basel'in SBB tren istasyonuna vardıktan sonra, yaklaşık 20 dakika içerisinde şehir merkezindesiniz.
  • Freiburg içinse; Şehir daha uzakta, Almanya tarafında kaldığı için bir shuttle otobüse biniyorsunuz ve tren istasyonuna ulaştığınızda Freiburg için kişi başı 25 Euro ve yaklaşık 50-55 dakikalık bir yolculukla şehre varıyorsunuz.

SİSİN ŞEHRİ ELE GEÇİRDİĞİ BİR KIŞ GÜNÜNDE, RHEN NEHRİNİ SEYRE DALARAK BÜYÜLENMEK...

180.000'in üzerinde nüfusu ile İsviçre'nin Zürih ve Cenevre'den sonraki en büyük üçüncü şehri Basel.
Almanya ve Fransa`ya komşu olduğu için rotasal anlamda baya iyi bir lokasyona sahip. Şehrin içinden Ren Nehri geçiyor. Hatta eğer kış mevsiminde giderseniz, sizde bizim gibi nehrin tamamen sislerle kaplandığı, yerlere çiğ düştüğü ve kar kristallerini andırdığı harika görsel şölenine tanık olabilirsiniz.
Ren Nehri, şehri Büyük Basel ve Küçük Basel olarak ikiye ayırıyor. İki bölgeyi de birbirine bağlayan 5 köprü var. Kış aylarında malum hava çok soğuk olduğundan, dereceler eksileri görüyor ve ciddi anlamda üşümekten gezemediğiniz zamanlar oluyor.

Köprüler arasında tam ortada bulunan Rheinbrücke (Ren köprüsü) 1244'te kullanıma açılmış ve birçok süreçten geçerek günümüzdeki halini almış. Eski şehirde ve nehir kenarında yürüyüş yapmak, şık restoranlarda yemek yemek ve Avrupa’nın en iyi modern sanat müzelerinde sanata doymak için Basel çok iyi bir alternatif.
Ama benim kalbimi çalan ilk detay; Şehrin tüm evlerinin aşık olunası pencerelere ve tapılası bir asimetriye sahip olması, tabii bir de kalpli pencereleri.


NEDEN BASEL'E GİTMELİYİZ?

Basel'e gitmek için pek çok neden var. 
Bunu şehirde yapacağınız yarım günlük tur ve adımladığınız sokaklarla bile anlıyorsunuz. Şöyle ki;
1-Eski şehirde ve nehir kenarında yürüyüş yapmak, şık restoranlarda yemek yemek, tarihi çikolatacılardan tatlı yemek, yüzyıllık birahanelerde bira yuvarlamak ve tabii Vitrahaus, Fondation Beyeleri Kunsthalle ve Tinguely gibi Avrupa'nın en iyi modern sanat müzelerinde sanata doymak için bile Basel iyi bir tercih.
2-Özellikle bisiklet kullanmayı kolaylaştıran dümdüz sokakları, tarihi değeri korunmuş, bakımlı ve süslü binaları ve ortasından geçen Ren nehri ile mutlulukla dolaşma imkanı sağlayan yolları ile rotaya eklendiğinde pişman olunmayacak cinsten.
 
3- Mimarisi ile büyüleyen, Rathaus Belediye Binası, önünde durup tam seyre dalmalık.
 
4-Ren Nehri üzerinde yer alan Basel, Büyük Basel (Gross Basel) ve Küçük Basel (Klein Basel) olmak üzere 2’ye ayrılıyor. Tarihi yerler genelde Büyük Basel’de yer alırken; eğlence hayatı Küçük Basel’de daha hareketli.
5-Ren Nehri’nin üzerinde 5 tane köprü yer alıyor. Nehrin etrafında bitişik ve renkli panjurlu evler hemen dikkat çekiyor, evlerin önündeki merdivenlerin uzandığı ve açıldığı caddeler oldukça hareketli. Her köşe başında hayat var.
***Basel'e gitmek için sebepler saymakla bitmiyorken, gitmemek için ise tek sebep; Pahalılığı olabilir. Pahalı, gerçekten çok pahalı.
Para Birimi
Basel'in para birimi; CHF.
Yani İsviçre Frankı.
Bugün 1 TL, neredeyse 3,66 İsviçre Frank'ına denk geliyor. Aslında böyle bakınca, Euro gibi. Ama şehirde yaşam, özellikle yemek, hatta kahve bile hatrı sayılır paralara karşılık geldiğinden, seyahat anlamında ve geçireceğiniz günleri düşündüğünüzde toplu bir hesapla pahalıya çıkıyor diyebiliriz.

BASEL'DE KONAKLAMA VE OTOPARK

Basel belirttiğim gibi konaklama ve yaşamın pahalı olduğu şehirlerden biri olduğu için biz buraya 1 tam gün vererek, tek gece konaklama yaptık.
O zamanın en uygun alternatifi, yeni yıl zamanı olmasına rağmen; Hotel Rochat'tı ve geceliği 220 TL'ye konaklamıştık. Konum olarak; Hemen Peterskirche Kilisesi'nin civarında bulunuyor, bu sebeple kilisede Basel'de gezilmesi gereken yapılardan biri olduğu için aradan çıkmış oluyor.
Hem merkeze aşırı yakın olması, hem de otelin çalışanlarının yardımseverliği ve odaların temiz ve konforlu oluşu itibari ile gözüm kapalı önerebilirim. Yalnız araçlı olanlar için otopark ciddi sorun, otelin hemen önündeki otomatlardan ya da City Parking tabelasının olduğu bir otoparka aracınızı koymak gibi totalde iki alternatifiniz var. Otopark; günlük 25 Euro civarı. Bir de tek yön-çift yön olayı çok kafa karıştırıcı. Biz hala nasıl olduğunu anlayamadığımız bir şekilde, kiralık araçla çift yönlü bir yola girdiğimiz için 250 TL'ye yakın bir ceza ödedik.

HAYDİ GÜZEL ŞEYLERDEN KONUŞALIM...

BASEL MUTLULUK OYUNU OYNAMAYA HEVESLİ KÖŞELERLE DOLU...
Şehirlere gezmekten yorulmak bilmeyen adımlarımı değil, ruhumu bırakıyorum. Bu işi biraz abarttığımı düşünenler olabilir ama beni artık tanıdınız, gerçekten değil.
Çünkü sahip olduklarınıza mesela bir dilim ekmeye tiramisüymüş gibi bakınca elindekinin tadı da, rengi de, varlığı da başka geliyor gözünüze.
Mesela yapsanıza sizde. Büyütün gözünüzde sahip olduğunuz bir şeyi. Anlamlar yükleyin mesela benim gibi küçük bir dükkandan aldığınız kar küresine. Ya da Basel'de sabahın köründe, antikacıdan aldığım tek bir tabağa. İçtiğim o günün ilk kahvesine. Bilmediğim bir dükkanda, tanımadığım bir yaşlı adamın ikram ettiği o bardaktaki kahvenin bana kırk yıl hatırlatacak anısına... Belki asırlar sonra ondan bahsedilecek. Ne güzel seçilmiş, ne özenli bir parça denecek. Hiç kimse bir şey demese bile, kendiniz yıllar sonra o parçaya baktığınızda adımladığınız sokaklar, minicik çıkmaz bir sokakta attığınız kahkahalar gelecek aklınıza. O yüzden şehirler, kasabalar, dünya üzerindeki tüm coğrafyalar aslında ne kadar da mutluluk oyunu oynamaya hevesli köşelerle çevrili... Ve Basel gerçekten kalpli pencerelerle dolu evleriyle, bir gezgini içeri buyur edecek en güzel, en asil Avrupa şehirlerden biri... 


22 SAATTE BASEL ŞEHİR REHBERİ

-Basel'de ilk görülecek yerlerin başında; Ünlü meydanı Markplatz ve büyüleyen mimarisi ve kızıl yüzüyle Meclis Binası Rathaus geliyor. Şehrin Gross Basel Bölgesi'nde yer alan yapı, 500 yıllık görkemi ve şehrin yüzünü değiştiren görkemiyle ilk gezilecek ve fotoğraflanacak yerlerden biri. Yapımında kırmızı kum taşı kullanılan bina, Basel Stadt Parlamentosu'na ev sahipliği yapıyor.
-Kozmopolit İsviçre şehirlerinden biri olan Basel'de, hem Fransızca, hem Almanca konuşuluyor. Her iki dilin hüküm sürdüğü şehir nehri ve akşam saatlerinde ışıklandırılan tarihi köprüleriyle ünlü. Basel'i Ren Nehri ikiye bölüyor. Kuzeyi Klein, Güneyi ise Gross Bölgesi olarak adlandırılıyor. Ve bu iki bölge ayrı yerel yönetim tarafından yönetiliyor. İki ayrı kanton var. Basel, yaklaşık 220 bin kişilik nüfusuyla İsviçre'nin Zürih ve Cenevre'den sonra en büyük 3. kenti. Bu yüzden de şehrin tüm köprüleri, görülmeye değer güzellikte.

-Bizim gibi sizinde önceliğiniz, keşif için Gross Bölgesi olmalı. Yalnız unutmayın şehir Pazar Günü resmen ölü. Yeni yıl zamanı bile kahve içilecek tek bir nokta bulunmuyor.

-Tek gün konaklama yapacaksanız, bizim gibi tüm şehri yürüyerek gezmeniz mümkün ancak daha fazla konaklama planlarınız varsa tramvaylarla her yere gidebiliyorsunuz. Bunun en ekonomik yolu da; Bir ulaşım kartı almanız. Basel Card satışları, tren istasyonlarında yapılıyor. Yetişkinler için günlük fiyatı; 15-17 Euro civarında.
-Kırmızı rengiyle dikkat çeken Münster Basel Katedrali, sizi heybetiyle büyüleyen diğer bir yapı. Kırmızı rengin hakim olduğu yapının hemen uzandığı avluda yeşil panjurlarıyla Restaurant Zum Isaak mola için harika bir adres.

-Biz gittiğimizde yeni yıl dönemi olduğu için, mevsim kıştı ve Rhen Nehri'nde tur yapamamıştık. Tur yapacak vaktiniz olmasa bile, güzel havalarda Basel'i ziyaret ederseniz Rheinfähre feribotlarıyla en azından iki yaka arası gidip gelirseniz, farklı bir Rhen Nehri manzarasına tanık olmanız muhtemel.
-Şehrin Spalenberg Bölgesi, tasarım dükkan dolaşmak isteyenler için biçilmiş kaftan. Özellikle St.Johanns-Vorstadt Caddesi'ni ben çok sevmiştim, alışveriş için not edilesi bir nokta.

-Petersgraben Caddesi'nde hep değil ama bazı Cumartesi'ler bit pazarı kuruluyor, bit pazarı olarak fiyatlar Avrupa ortalamasının üzerinde. Ama güzel parçalar çıkabiliyor.
-Ackermannshof, azıcık pahalı ama keyifli ve şık bir akşam yemeği için aklınızda bulunmasını şiddetle tavsiye edebileceğim bir adres.
-Cheval Blamc, bizim öğle molası verirken oturduğumuz bir restorandı, manzaraya doymak ve bir iki kadeh bir şeyler içmek uğranası bir adres.

Ve şimdi Alice'in Harikalar Dünyası'ndaki muhteşemliklerden fırlayan Alsace rotası üzerindeki kasabaları gezmekte sıra.

Rotanın renkli kasabaları Colmar ve diğer köyler için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!