BALÇIK

Varna'dan sabah saatlerinde acaba nereyi gezebiliriz diye spontane bir şekilde yola çıktığımızda, önden bir kaç araştırma ve yol tabelaları bizi Balchik Kasabası'na götürüyor. Normalde Bulgaristan'a ya kayak, ya casino ya da yaz mevsiminde plajları için geliniyor ama aralarda bu şekilde sürpriz rotalar yaparak harika yerler de keşfetmenize olanak sağlayan bir rota Bulgaristan.

Balchik Kasabası sessiz sakin bir kasaba ve Varna'ya yaklaşık 50 km. uzaklıkta bulunuyor, hız sınırına sadık kaldığınızda bir saatte bu kasabaya varabiliyorsunuz. Aracınız yoksa, otelden aldığım bilgiye göre, Varna Otobüs Gar'ından 7 leva ödeyerek de bu kasabaya ulaşmanız mümkün. Kasabanın denize girilebilecek ve sezonda açılan bir plajı bulunuyor ama asıl önemi sahip olduğu ve tarihe dönüp baktığımızda bizi de etkileyecek olan bir hikayeye hayat vermiş olan Botanik Park'ından geliyor.

Botanik Parkın içerisinde, bugün Hala Sofya Üniversitesi'nin peyzaj bölümü öğrencileri tarafından araştırmalar yapılan onlarca çiçek ve kaktüsün yer aldığı dallarla kaplı labirentli kısımlarından geçip, denize ulaşıyorsunuz. Küçük bir kilise, minicik bir şelale, yüzlerce kaktüs ve çiçek çeşidinin yer aldığı park ile beraber bir de botanik parkın asıl kahramanı Maria'nın yaşadığı ev (saray) bulunuyor.

Botanik Park'ın Giriş Ücreti: 14 Leva
Kışın; 08:30 – 17:00 - Yazın; 08:00 – 20:00
Saray'ın da ayrı giriş ücreti var; 6 Leva kişi başı.

Eski zamanlarda Romanya'ya ait olan Balchık hikayesini, Romanya kraliçesi Marie'den alıyor. Hikayesi ise şöyle;

Söylentiye göre, balıkçı bir Türk gence aşık olan Kraliçe Marie, Müslüman kültürüne duyduğu hayranlıktan dolayı zaman içinde evine minare ekletmiş ve ikisi burada yaşamışlar, günümüzde müze olarak kullanılan cami minareli sarayı hemen geçince avlulardan yukarıya doğru minik bir kilise dikkatinizi çekiyor.

Şelale ve basamakların çiçeklerle buluştuğu Botanik Park'ta yemek yiyebileceğiniz ya da bir şeyler içerek soluklanabileceğiniz bir restoranda bulunuyor.


Rotanın diğer yazısı Nessebar için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!