ATRANİ – MAİORİ – MİNORİ

AMALFİ'NİN ŞİRİN VE SAKLI KALMIŞ KASABALARI

ATRANİ - MAİORİ - MİNORİ

Costiera Amalfitana olarak geçen Amalfi Kıyılarında, virajlı yolların kıvrıldığı noktalarda bir sürü köy ve kasaba olduğunu yazmıştım. İlk olarak kısa kısa, belki de çoğunuzun es geçeceği ama görmeye değer, keyif veren kasabalardan bahsetmek istiyorum.

 


Atrani...

Bunlardan ilki Atrani. Buraya en kolay ulaşım araç. Ama bence yol manzarasının tadına varmak için Amalfi'den hooop yayan olarak, yürüyerek gelmelisiniz. Yol toplasanız 1 km. değil.
Denize girmek, her durduğumuz kasabanın en olmazsa olmazı. Bunun için Atrani yakınlarındaki Spiaggia di Castiglione'yi tercih ettik. Halk plajı tarafı da var.
Yemek için tercihimiz Amalfi'den yana oldu ama kahve için bir mola verdik. Meydanın hemen yanı başında sıcacık bir cafe var. Adını not etmemiştim ama orası meydandaki tek cafe. Renkli çiçekler sarkan balkonları izlemek için her adım başı kasabada soluklanmak olmazsa olmazınız ise, burası tam orası.

Maiori ve Minori

Bu iki tatlı kasaba size detaylıca yazacağım Ravello'dan hemen sonra geliyor. Küçücükler, belki durak yapmayı bile düşünmeyeceğiniz ama eğer vaktiniz varsa, hele ki güneş çekilmişse yürümekten keyif alacağınız iki kasaba buralar.Her iki kasabada da, Ravello'nun aksine daha az ihtişam hatta tamamen sadelik ve bol yerli İtalyan'a rastlıyorsunuz. Özellikle Minori Temmuz Ay'ında ev sahipliği yaptığı jazz festivalinde biraz kalabalık bir popülasyona ev sahipliği yapıyor.
Gezecek ne var sorusunun tek cevabı; Minori yakınlarındaki Villa Romano'nun tarihi kalıntıları.
Neden gelmeliyiz sorusunun cevabı ise; İtalyanların kasaba hayatını, renkli duvarlarını, mis kokan çamaşırlı balkonlarını seyre dalmak. Biraz sahil şeridi boyunca huzurlu bir yürüyüş yapmak. Hatta mümkünse bizim yaptığımız gibi Marina di Crapolla boyunca yürüyüp, Galli Adalarının manzarasında gün batımını karşılamak.
Amalfi hikayesi burada son buluyor, çokça özlemle "yine, yeniden"lerimizin arasına aldık bile...

0 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!