AMALFİ

İhtişamlı villaların, yine Güney İtalya deyince çokça ezberlediğimiz renkli şemsiyelerin en çok yakıştığı şirin bir balıkçı kasabası Amalfi.

Ulaşımın en güzel hali araç ama araçlı olmayanların Amalfi kıyı şeridindeki kasabaları gezmek için Sita adlı otobüsleri kullanabileceğini de buraya ekliyorum. Yalnız otobüsler, gözlemlediğim kadarı ile oldukça kalabalık, biz Temmuz Ay'ında gittiğimiz için uzun otobüs kuyrukları ve otobüs içindeki nüfusun hatrı sayılır bir popülasyon oluşturduğunuu ekliyorum ki bilerek, tercihinizi yapın.

-Belirttiğim gibi geçmişte balıkçı kasabası olarak kurulan Amalfi'ye ait en görkemli yapı hiç şüphesiz The Duomo Sant’Andrea Kathedrali. Kathedrali gezerken, aynı zamanda arka kısmında yer alan ve neredeyse 11. yy'dan günümüze ulaşan bronz kapısı ve Chiostro del Paradiso'yu girmişken keşfedebilirsiniz.

-Duomo meydanı, etrafındaki cafeler ile her daim canlı. Meydandaki cafelerden birinde soluklanıp, adresin önemini unutup, gördüğünüz her dar sokaktan girmenizi tavsiye ediyorum.

-Biz denize Amalfi'den girmedik, Capri yazısında görebileceğiniz gibi burayı ve Sorrento'yu tercih ettik ama bir ara sıcaktan bunalınca, Amalfi'yi de bitirir, bitirmez Atrani'ye attık kendimizi. Amalfi - Atrani arası çok kısa mesafe, toplasanız 1 km. bile değildir, verdiği manzaraya şahit olmak için o şeridi mutlaka yürüyün derim.
-Peki Amalfi'den denize girilir mi? Elbette girilir, çok güzel şemsiyeli plajları var ama biz biraz öğle sıcağına kaldığımız için aşırı kalabalıktı.

-Pasticceria Savoia ve Andrea Pansa sizinle paylaşabileceğim ve Amalfi'deki iki eski ve tarihi pastane. Konumları itibari ile İtalyanların rahatlıklarını, hayatı sevme şekillerini izlemek için oturabileceğiniz ve tatlılarınızı yiyebileceğiniz çok güzel masaları var.
-Yemek için Santa Caterina'da özellikle akşam için mutlaka yer ayırtmanızı tavsiye ederim. Deniz mahsüllü kızartma tabağı ve midyeli makarnası enfesti.
-Akşam üstü bunalmamız sonucu keşfettiğimiz, Cocktail Bar Pogerola Amalfi Coast'unda kokteylleri çok lezizdi.

Rotanın diğer yazısı için Ravello için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!