AMALFİ SAHİLLERİ

HAYDİ TOPLAYIN VALİZİ GÜNEY İTALYA'YA GİDİYORUZ!

SALERNO - SORRENTO - CAPRİ -AMALFİ - POSİTANO- ATRANİ - MAİORİ - MİNORİ - RAVELLO

Hayat keyif almaktır, görebilmeye fırsat bulduğun her an maviyi içine çekmek, gökyüzüne daha çok bakmak ve renkli şemsiyelerin mutluluk sebebi olduğunu bilmektir benim için. Hayatımın en keyifli rotalarından biri elbette, en çok soru sorduğunuz, masal gibi mavisi, şölen gibi renkleri ile bana unutulmaz bir tatil yaşatan "Salerno, Sorrento, Amalfi, Capri ve Poistano" rotasından geliyor. En huzur bulduğum ülke; İtalya. Dolayısıyla en çok tat veren rotalarında buradan olması hiç şaşırtmıyor gezgin ruhumu...
Daha satır arası detay tavsiyeler vermek ve tüm deneyimlerimi paylaşmak için rotaya dahil olan şehirlerin hepsini ayrıntıya girmek adına tek tek yazarak, altlarına, rotanın devamı için link vereceğim. Ama bu ilk yazıda bu rotanın ana hatlarından biraz bahsetmek istiyorum;
Costiera Amalfitana olarak geçen Amalfi Kıyıları, İtalya’nın Campania bölgesinde yer alıyor konum olarak. Virajlı yolların kıvrıldığı noktalarda bir sürü köy ve kasabasıyla, mutluluğu baş ucunuza getiriyor.  Özellikle Capri Adası ve çevresindeki adalar ile birlikte, rotanın dahilinde olan ve kıyı şeridi boyunca uzanan yerlerin hepsinin ortak özelliği; Denize dik yükselen yamaç ve dağların çevresinde kurulmuş olmaları. Bu yüzden de araba kiralayarak gezebileceğiniz bir rota olurken, en güzel tarafı denize dik uzanan kayalıkların üzerine tünemiş sayısız renkteki köy ve kasabaların manzaraları ile büyülenmek... Konum olarak Napoli'nin güneyinde yer alan Amalfi Kıyıları, rotanın göz bebeği Sorrento'dan, Salerno'ya kadar uzanan bir coğrafyada bulunuyor.

AMALFİ KIYILARI İÇİN KAÇ GÜN GEREKİR? ROTA HANGİ ŞEHİRLERDEN OLUŞUYOR?

Biz 8 günlük seyahatte Roma'dan araç kiralayarak, Napoli'ye ulaştık ve Amalfi, Capri Adası, Positano, Praiano, Atrani, Ravello ve Salerno yaparak rotamızı tamamladık.
Buraya araç dışında gidiş ise ya direk Napoli'ye uçtuktan sonra, araç kiralayarak olabilir ya da sizde bizim gibi Roma'ya ucuz uçak bileti bulduysanız, Roma'dan Termini İstasyonu'ndan hemen Napoli trenine atlayarak, yaklaşık bir saatte Napoli'ye vararak da rotanıza start verebilirsiniz. Bu şekilde olursa da, aracı önceden internetten kiralayacağınız için Napoli kiralamalı olarak yaparsanız daha kolay olur. (Yurtdışında nasıl araç kiralanacağı ile ilgili detaylı yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz)
Rotamıza Roma'dan başladığımız ve yaklaşık yedi kez gelsek bile Roma'yı taparcasına sevdiğimiz için biz iki gün de Roma'ya vererek ve oradan araba kiralayarak ulaştık Amalfi Kıyılarına.
Peki biz araç kiralamak istemiyoruz, yine de aynı rotayı yapabilir miyiz?
Elbette yapabilirsiniz ancak bana göre bu rotanın hakkı; araç! Manzaralara doymak, bir yeri bitirdiğinizde, spontane olarak diğerine ulaşmak için araç bence en mantıklı yol. Öyle bir opsiyonunuz yoksa Napoli'den Stazione Napoli Centrale'den trene binerek, Sorrento'ya ulaşabilirsiniz. Sorrento'dan da, tüm bu belirttiğim yerlere trenle saatlerine mutlaka bakmak şartıyla ara ulaşımlarla geçebilirsiniz.
Eğer birbirine dik uzanan yamaçlardan geçerken, burnunuza değen yeşil kokuları, gözlerinizin göreceği sayısız sahil şeridindeki masmavi denizin buluştuğu, renkli şemsiyeleri görmeye, İtalya'nın gülen yüzü ile tanışmaya ve daha ilk gördüğünüzde içinizi saracak "yeniden gelmeliyiz" isteğine hazırsanız başlıyoruz. İlk durak; Positano.

Positano detaylı şehir rehberi için buraya tıklayabilirsiniz.

2 Comments
  • Pelin

    Reply

    Temmuz ayında gidiş dönüş Roma üzerinden Napoli-Amalfi sahilleri turu yapmayı planlıyorum, bu yüzden tüm yazılarını dikkatlice okudum. Araç için genel olarak park yeri ve trafik sıkıntısından bahsediliyor ama sanırım siz çok sıkıntı yaşamamışsınız 🙂 Toplamda 3 günlük Amalfi kıyıları için tek bi lokasyonda kalıp kasabaları günübirlik gezmeyi mi yoksa en az 2 yerde kalmalı mı ? Ne tavsiye edersin ?

    • özlemköksal

      Biz çok fazla yaşamadık çünkü kiraladığımız araba Fiat 500’dü. 🙂 Günü birlik derim, sevgiler.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!