ALSACE ŞARAP ROTASI NEDİR, NASIL YAPILIR, NEREDEN BAŞLAMALI?

Çoğunuzun yaklaşan sonbahar ve soğuk havaların en çok yakıştığı kış mevsimi ile ilgili heyecanla plan yaptığını ve bana uzun zamandır yazmam için mesajlar gönderdiğiniz Fransa'nın gözbebeği, masalları andıran rüya kasabaların hepsinin toplandığı "Alsace Rota"sını nihayet upuzun bir şekilde ve tüm detaylarıyla sizlerle paylaşmak istedim.
Bizim Alsace Rotasını yaparken, Basel'den araç kiralayarak hem İsviçre, hem Fransa, hem de Almanya'nın Kara Orman Bölgesi'ne kadar uzanan bir planla üç ülkeye giriş yapma ve her ülkenin farklı farklı yerlerini gezip, görme şansımız oldu.
Bu yüzden Basel gidiş-dönüş bileti alarak, gerçekleştireceğiniz bu rota hem farklı ülkeler, hem de bu ülkelerin oldukça güzel maket gibi şehirlerini size tek bir seyahatte görebilme imkanı veren bir rota olduğu için benim gibi seyahat tutkusuyla güne uyanan herkes için en ideal rotalardan biri.
Bu sebeple ilk olarak rotanın genel hatlarından bahsederek, rengarenk bir masala merhaba diyelim isterim. Ne dersiniz?
Alsace Wine Route (Şarap Rotası) Olarak Geçen Bu Rota Nedir?
Biz Fransa'nın Fransa Alsace Bölgesinde yer alan Colmar-Riquewihr-Ribauville-Eguisheim ve diğer ara kasabalar ile Strasbourg'u kapsayan, sonrasında Almanya'nın Black Forest Bölgesi'ne uzanan 5 günlük araç kiralamalı bir tur yaptık. Turun ilk başlangıç noktası Basel'di. Basel şehri ile ilgili detaylı gezi rehberine aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabileceksiniz.
-Biz 5 günlük aracımızı Basel Havalimanından kiraladık. Ancak Basel her anlamda Kuzey ülkeleri ile yarışan pahalı bir şehir. Bu yüzden Fransa'nın Strasbourg şehrine gidiş-dönüş uçak bileti alarak da aynı rotayı gerçekleştirmek diğer bir alternatif. Çünkü Fransa'da hem araç, hem de benzin Basel'e göre daha ucuz. Bu sebeple bu alternatif seyahat bütçenizi yaparken aklınızda bulunsun. Biz 5 günlük, kasko sigortası dahil 900 TL'ye bir büyük bir araç kiraladık. İki ülke arasındaki farka, gideceğiniz zamana göre bakabilirsiniz.
-Alsace Rotası yapacaksanız en dikkat etmeniz gereken şey; Navigasyona uymamak. Neden mi? Çünkü navigasyon sizi muhtemelen otobandan götürecek, bu yüzden de Şarap Yolu'nu göremeyeceksiniz. Çevre Yolu her ülkede olduğu gibi bu rota için de, yolu kısaltıyor ama asıl büyülü atmosfer yolun uzadığı ve tabelalarından göreceğiniz; "Alsace Wine Route" yazan yolların üzerinde yer alıyor...
-Bir de Basel Havalimanından çıkınca ilk dikkat etmeniz gereken şey; Havalimanı çıkışı. Çünkü havalimanından üç farklı ülkeye çıkış var. Çıkışlardan biri sizi İsviçre’ye, diğer çıkış ise Almanya ve Fransa sınırına götürüyor. Çıkışta bu yüzden çok dikkatli olmanız gerekiyor, tabelaları tekrar tekrar okuyun çünkü bir anda kendinizi başka bir ülkede bulabilirsiniz.
 
-Rota, en özet haliyle güneyde Basel, Kuzeyde Strasbourg arasında kalan ve şarap bağları ile çevrili bir yoldan oluşuyor. Rotanın en güney ucunda Thann kasabası ve en kuzey ucunda ise Marlenheim kasabası yer alıyor.
-En güzeli araç kiralayarak gezmek çünkü ara duraklarda otobüsle ulaşım sağlamak, özellikle kış aylarında oldukça zor. Kilometreye vuracak olursak; 170 kilometre uzunluğunda bir rota totalde. Fransa 26 bölgeden oluşuyor ve Alsace'yi kapsayan bu bölge Fransa'nın doğusunda bulunuyor.
-Yol üzerinde 1000 civarında çoğu aile işletmesi niteliğinde şarap üreticisi var. İşin en güzel tarafı, turunuzu bağ bozumu zamanına denk getirerek, görsel şölene, bir de damak şölenini ekleyerek en güzel Fransa şaraplarını tadabilecek olmanız. Ama bizim gibi kilometrelerce uzunluğundaki şarap bağlarının karlı ve kristalleşmiş hallerini görmenizin, kesinlikle unutulmaz bir deneyim yaşatacağını söylemeden geçemeyeceğim. Aşağıdaki fotoğraf her şeyin özeti gibi. 
 
-Fransa'nın Alsace Bölge'sindeki bu aile işletmelerinin çoğunda dikkatinizi çekecek en güzel şey; Evlerin hem ahırı, hem bağı, hem de şarap tadım atölyeleri ya da restoranlara sahip olması. Sadece evlerin minik demirden levhalarına baktığınız zaman bile, başka bir zamanda hissediyorsunuz kendinizi.
-Şarap evlerinin hemen hemen hepsinde, dalından koparılan üzümün nasıl toplanıp, işlenerek hatta bardağınıza doluncaya kadar geçtiği sürecin tümünü de öğrenebiliyorsunuz.
-Hem keşifsel, hem gurmelik yönünden zengin alternatiflere sahip bölgede, yılda 50’ye yakın festival düzenleniyor. Özellikle üzüm bağları arasında kıvrıla kıvrıla devam eden, yemyeşil dağlar, ormanlar, göller, çiçekler, süslü evler, şatolar gibi unsurlarla göze son derece hoş görünen bir dizi tarihi kasaba ile dolu bir rota Alsace şarap rotası.
-Bu rota ile ilgili Instagram'da yaptığım paylaşımlardan çoğunuzun hatırlayacağı üzere, hayatımda ilk defa kendimi gerçekten çocukluğumda okuduğum "karlar ülkesinde..." diye başlayan hikayelerin içine düşmüş gibi hissetmiştim. Ağaçların üzeri karlarla kaplıydı, aşağıda uzanan fotoğraflarda da göreceğiniz gibi Alsace Şarap Yolu üzerindeki şarap bağlarının kristalleşmiş halleri öyle büyülüydü ki. O yüzden hayatta en keyif aldığım rotalardan biri oldu bu...
Haydi şimdi İsviçre'nin en asil şehri ve rotanın ilk durağı olan Basel'i yaşayalım beraber.

Detaylı Basel şehir rehberi için buraya tıklayabilirsiniz.

 

0 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!