ALCANTARA KANYONU


Parco Fluviale dell'Alcantara

Katanya sonrasında rotamızı doğaya çevirdik. Oteli ayarladığımız tek şehri de geride bırakırken, yeni günün akşamında nerede kalacağımızla ilgili hiç bir fikrimiz yoktu. Ki bu benim en sevdiğim şey. Ya kamping alanında konaklayacaktık ya da arabada. Çok açık söylemek gerekirse benim için seyahatlerde otelin aşırı lüks olması hiç önemli değil, temiz olsun yeter. Çünkü odaya girdiğimiz saatler oldukça kısa ve lüksü aradığım yer şehrine göre değişmek kaydıyla seyahatler değil. Bileti cebime koyduğum an benim için olay bitiyor işin özeti. Rotamızın özü; Katanya, Palermo, Trapani, Monreale, Taormina ve Siracusa civarında şekillendi. Araya tepelere konuşlanmış kalesiyle insanları büyüleyen Erice girdi. Etna ve aradaki bazı sürpriz doğa kaçamaklarının bonus olmasını planlarken, yolların başka bi' cennete uzandığını düşündük. Ve bizim gibi yol hayaliyle yanıp, tutuşan herkesin yollarının en harika manzaralara çıkmasını dilerken, Alcantara'ya doğru yola koyulduk.
 
Sizden Instagram'da seyahat süresince en çok gelen soru; "Biz Sicilya'ya çok giden gördük ya da kendimiz gittik. Tur ya da münferit gezdik. Bu doğa harikalarının varlığından bile haberdar değildik. Siz buraları nasıl buluyorsunuz?"
Kesinlikle deli işi biliyorum ama ben rota oluştururken en az bir, en fazla üç ay önceden rotayı taslak olarak oluşturuyorum. Gideceğim ülke ya da şehirde çekilmiş filmler, yazılmış kitapları okumaya çalışıyorum. Onlardan gördüklerim, okuduklarımla, rotayı zenginleştiriyorum. Bu ve diğer kanyonları yabancı bir Sicilya belgeselinde izledim ve hemen not aldım. Blog'ları okurken açıkçası, buraya gidenini hiç görmedim ya da ben rastlamadım. O yüzden etraflıca araştırarak, yerlisinden de buranın nasıl oluştuğu ile ilgili bilgi alarak bu içeriği hazırlıyorum.


Parco Fluviale dell'Alcantara'ya Nasıl Gidilir?

Gole Alcantara Turu yapmak Sicilya, özellikle Katanya şehri rotanız içerisindeyse aşırı mantıklı. Burası Katanya'dan araçla 1 saat uzaklıkta. Bölgenin girişi ücretli trekking turu ile beraber alırsanız ve ana kaynağa inmeden üst taraflarda suyun geldiği noktalara da bakmak ve fotoğraflamak isterseniz kişi başı 13 Euro ödüyorsunuz.
Bu arada ilk parkuru bitirdikten sonra (üst bölümdeki), aşağıdaki ana kanyona gitmek için ister merdiven, ister asansör kullanıyorsunuz. Merdiven hava sıcaksa azıcık yoruyor ama asansör ekstra kişi başı 8 Euro.
Alcantara, Etna Dağı'nın kuzeyinde kalan bir kanyonlar bütünü. Oluşum hikayesine baktığınızda, oluşumun temeli olarak Katanya'nın kalbi Etna Dağı'nı görünce şaşırmıyorsunuz. Çünkü Avrupa'nın hala yaşayan ve aktif yanardağına sahip olan şehirde doğal güzelliklerin neredeyse bir çoğunun oluşumunda Etna Dağı'nın büyük payı var.
 
Etna Dağı'nın geçmişteki patlamasında nehre ulaşan lavlar suyun etkisi ile daha hızlı soğuyarak kristalleşince bu doğa üstü oluşum çıkmış ortaya. Biz yarım günümüzü ayırdık ama bir tam gününüzü ayıracaksanız, rafting ve zipline içeren aktiviteli paket turlardan satın alabilirsiniz.
Doğal Parkın içerisine girmeden aracınızı, ücretsiz otoparka bırakabilirsiniz. Saat kısıtı yok, yanınızda mutlaka havlu ve uzun kalmayı planlıyorsanız bir kaç atıştırmalık olmalı. Zaten parkın girişinde büyük bir market var ve istediğinizi buradan temin edebilirsiniz. Hatta geniş ailelerin piknik yapabilecekleri, piknik masaları bile var. Ama gözünüz korkmasın, bizim ülkemizdeki gibi çimenlerde, şelalelerde ya da kanyonun hemen dibinde değil, marketin sağında yani doğal park alanının üstünde konumlandırılmış.
 
Kanyonun suyu oldukça soğuk. Akıntı var, bebekle biraz zor olabilir. Herkes bulduğu boş alanlara oturuyor ya da güneşleniyor. Kanyonda ve suyun içerisinde yürümeli bir rota olacağı için sırt çantası almak, eşyalarınızın ıslanmaması açısından çok daha mantıklı. Bu arada etrafta çok insan olduğu için ve orada satın alınacak bir şey olmadığından değerli eşyalarınızı arabaya bırakmanızda fayda var. Bir de duş alabileceğiniz ve üzerinizi değiştirebileceğiniz bir alan yok ya da biz gittiğimizde arızalıydı. O yüzden bu işi arabada hallettik. Aklınızda bulunsun.
 
Biz bu kanyonda yarım gün geçirerek, Sicilya'nın bence en en en ama en güzel rotası Taormina'ya doğru arabaya binerek, yola koyulduk. Şimdi hazırsanız sizi rüya gibi sokaklara, daracık çiçek kokan tepelere doğru harika bir gezintiye davet ediyorum.

Rotanın devamı olan Sicilya'nın göz bebeği Taormina için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!